Sportovní oddíly nedrtí jen covid, ale také zdražování energií. Přes šedesát procent z nich nemá na faktury

Prudce rostoucí ceny za energie se začínají projevovat také ve strmě rostoucích nákladech sportovních klubů a oddílů. Podle České unie sportu se potýká s nárůstem výdajů za provoz a údržbu sportovišť více než šedesát procent z nich. „Pokud stát prostřednictví Národní sportovní agentury brzy nezasáhne, bude už opravdu docházet k uzavírání sportovišť a tím například k rušení tréninků pro děti,“ uvedla Česká unie sportu v tiskovém prohlášení.

Minulý týden jsme zveřejnili obsáhlý rozhovor s bývalým hráčem a trenérem české basketbalové reprezentace Michalem Ježdíkem. Materiál vzbudil celou řadu reakcí, Ježdík v něm totiž ve všech možných souvislostech fundovaně popsal trend soustavného úbytku dětí, které se aktivně věnují sportu. Ježdík v této souvislosti tvrdí, že sport – a obecně pohyb – má klíčový vliv na zdraví celého národa. Neblahý trend navíc prohloubila pandemie koronaviru, podle šetření České unie sportu se totiž až čtyřiceti procentům oddílů po covidu nevrátil dostatečný počet dětí. A další ránu jim nyní zasazují zvyšující se ceny energií.

Velká část sportovních klubů a tělovýchovných jednot vlastní sportoviště nebo ho má v dlouhodobém pronájmu. Jenže v období, kdy strmě rostou náklady za energie a někteří její dodavatelé krachují, se dostávají do obrovských problémů – dostatek prostředků na provoz a údržbu postrádá podle šetření České unie sportu jedenašedesát procent klubů a tělovýchovných jednot. Nejenže kvůli uzavřeným provozům dostaly mnohde méně peněz na provoz od města, ten hlavní problém spočívá v tom, že energie, pojištění či nutnou údržbu musí platit bez ohledu na to, jestli se sportuje nebo ne.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Čím by stát mohl pomoct klubům?
  • A jaké důsledky může mít podle ČUS zdražování energií na provoz klubů?
sinfin.digital