Starce neléčíme, zní z Itálie. Tvrdá selekce může být realitou i u nás

Lenka Petrášová

Dvě země, dva rozdílné přístupy k pandemii koronaviru. Na jedné straně Itálie, která se potýká s vážnými problémy a kde počty nakažených dalece přesahují kapacity systému. Zdravotníci zde stojí před drastickou volbou, když v některých případech přiznávají, že perspektivní je léčit mladé, protože pro seniory s těžkým průběhem nemoci už nic udělat nemůžou. Naopak Švýcarsko se rozhodlo, že u dětí je nákaza bezpříznaková, takže dál chodí do škol, protože podstatné je ochránit staré a nemocné a izolovat je. Tato strategie vychází, prvního mrtvého má země až dnes, tedy měsíc a půl po vypuknutí nákazy. Kudy se vydá Česko? V dokumentu, který se dá najít na stránkách ministerstva zdravotnictví, odborníci přiznávají velké nedostatky v péči o infekční pacienty...

Giorgio Gori, starosta severoitalského města Bergamo, kde má koronavirus nejvíce nakažených a znatelně vyšší úmrtnost než ve zbytku země, před několika dny přiznal bezradnost, jak píše deník Der Tages Spiegel v reportáži s podtitulem Koronavirus způsobuje zoufalství lékařů – musí se rozhodovat jako v dobách války: „V současné době nejsou na jednotkách intenzivní péče už žádná volná místa a jen obtížně se dají vytvořit nová. Pacienti, kteří nemohou být léčeni, umírají.“

A také zdejší anesteziolog Christian Salaroli říká, že senioři nad 80 let věku s těžším průběhem nemoci jsou bez léčby a lékaři je prakticky považují za mrtvé. Na otázku, zda staré pacienty posílají pryč, odpověděl: „Je to hrozné, ale odpověď zní ano. Nedokážeme zázraky. To je smutná realita.“

Skrytá vojenská nemocnice čeká na poslední povel. Nemocné tu neprodyšně uzavřou

sinfin.digital