Tady v obci žádná práce není. A hospoda, ta tady byla, ale pak přišlo EET, říká starosta Vlachovy Lhoty

Zatímco jinde si starostové stěžovali, že přestávají fungovat státní instituce, starosta Vlachovy Lhoty Miroslav Častulík si v tomto ohledu nestěžuje. Má ale jiné starosti. Obec, v jejímž čele už druhé volební období stojí, se potýká především s odlivem mladých lidí. V obci není žádná práce, rodí se zde málo dětí, třetinu obyvatel tvoří penzisté. Není zde škola, ani hospoda. A obchod, ten se drží zuby nehty, a to jen – podobně jako jinde – díky podpoře obce.

Starostou jste druhé funkční období. Jak dlouho jste byl předtím v zastupitelstvu obce?

V zastupitelstvu jsem od roku 1992. Na starostu jsem poprvé kandidoval v roce 2010. Starostou jsem byl zvolen až po dalších komunálních volbách v roce 2014.

Jak se vám starostuje?

Jsou to příjemné, ale někdy méně příjemné starosti. Ale nestěžuju si, od toho ta funkce starosty je.

Jaká je vaše základní agenda?

Jsem uvolněný starosta. Je toho hodně vyřizování na úřadech, jak na kraji, tak ve Valašských Kloboukách. A pak úřadování na obci, nebo v obci. Například údržba chodníků, obecních cest, parky, hřiště, kulturní dům, knihovna, bývalá škola a podobně.

Školu už tady ale nemáte…

Nemáme, v budově bývalé školy máme hasičské muzeum, knihovnu, expozici pana Janečky, hasičskou klubovnu a obchod. Je to jeden celek spojený s kulturním domem. Dřív tady byl první stupeň. V roce 1979 tady vznikla zvláštní škola, od tohoto roku začali všechny naše děti jezdit do školy do Valašských Klobouk.

Školku máte?

Školku nemáme, ani jsme neměli. Školka je ve Valašských Kloboukách, a v okolních obcích.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak se proměnil život ve Vlachově Lhotě od roku 1989?
  • Co obec dělá pro to, aby zabránila odlivu mladých lidí?
  • Jaké zkušenosti má starosta Častulík při jednání s úřady státní správy?
sinfin.digital