Štěch tvrdě zaútočil na živnostníky. „Zbláznil se,“ klepou si na čelo opoziční i vládní politici

HalfPageAd-1

Info.cz, luš

16. 06. 2017 • 13:54

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) svým návrhem na zpřísnění podmínek pro podnikatele naštval živnostníky, kteří hovoří o nejbrutálnějším útoku za posledních několik let. Štěchem zmíněné zvýšení odvodů pro živnostníky jako způsob, jak získat zaměstnance pro tuzemské firmy, kritizují také politici, a to nejenom ti opoziční. Štěch si vyslechl ostrou kritiku i od vlastních spolustraníků. Zaznívají slova o předvolební bombě.

Mobile-rectangle-3

Štěch (ČSSD) na sjezdu odborového svazu Kovo ve čtvrtek v Olomouci hovořil o zvýšení odvodů pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) na úroveň nyní platnou pro zaměstnance. Předseda Senátu je přesvědčen, že by toto opatření přinutilo mnoho „pseudopodnikatelů“ – jak sám řekl – ukončit živnost a raději se nechat zaměstnat. České firmy by tak prý mohly získat až několik desítek tisíc pracovníků.

„Mezi skutečnými živnostníky a skutečnými podnikateli je mnoho pseudo-, kteří tam jsou jenom proto, že mají trvale lepší odvodové podmínky. Platí pouze jednu třetinu pojištění zdravotního a sociálního a to je enormně velká výhoda oproti zaměstnancům,“ uvedl Štěch s tím, že si živnostníků jinak váží, protože jsou to lidé, co se o sebe umějí postarat.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) označila Štěchovo řešení za „populistický předvolební výkřik“, jehož zavedení by ohrozilo infrastrukturu venkova a regionů, kde drobní živnostníci vytvářejí základní obslužnost. Předseda asociace Karel Havlíček se v nejbližších dnech chce sejít s předsedy politických stran zastoupených v Senátu a navrhne, aby se zvážilo jednání o odvolání Štěcha z funkce.

Štěchův návrh kritizují opoziční i vládní političtí představitelé. 

Předseda Senátu se svým návrhem příliš neuspěl ani uvnitř vlastní strany. Ministr vnitra Milan Chovanec, který dočasně vede Štěchovu domovskou ČSSD, opatření považuje za nerealistické.

Štěch už ve čtvrtek připustil, že úvaha o srovnání odvodů nebude před podzimními parlamentními volbami populární. Nad lepším využitím tuzemské pracovní síly by se podle něj přesto měla společně zamyslet vláda, Parlament i zaměstnavatelé. AMSP k tomu dnes uvedla, že respektuje diskusi ohledně ceny práce a odvodů, ale musí být podložena fakty a analýzou dopadů.

SDÍLET

Billboard-bottom-1