Stíhání Babiše je definitivně pasé. Kdyby se do toho vrtalo, udělím mu abolici, oznámil Zeman

HalfPageAd-1

luš

19. 09. 2019 • 23:05

Prezident Miloš Zeman využije práva abolice, pokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zruší rozhodnutí o zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Zeman to oznámil v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov.

Mobile-rectangle-3

„Já respektuji rozhodnutí jak pana Erazíma, tak předtím pana Šarocha, a myslím si, že když už se do toho nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má Ústavou dané právo – abolici. To znamená rovněž zastavení trestního stíhání. A i když bych váhal před tím rozhodnutím obou státních zástupců, protože bych to pokládal za poněkud svévolné, pak – pokud by to bylo nutné a já věřím, že to nutné nebude – bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl,“ řekl Zeman na TV Barrandov.

Pokračování trestního stíhání by prezident považoval za politické rozhodnutí. „Tito dva státní zástupci, a zejména státní zástupce Šaroch, který ten spis studoval zhruba rok, odvedli dobrou práci, a já si jejich práce vážím,“ zdůraznil Zeman.

Rozhodnutí prezidenta Zemana politici kritizují. „Je to drsný vzkaz, tvrdý úder mocenského dua Zeman-Babiš všem, kteří důvěřují principům spravedlnosti a rovnosti před zákonem. Abych se ale přiznal, možnost abolice mě nepřekvapuje. Andrej Babiš je oddaným služebníkem pana prezidenta,“ uvedl na svém twitteru předseda ODS Petr Fiala s tím, že je „třeba dobře sledovat, jaké protislužby za to Hrad od premiéra dostane.“

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila je to dd prezidenta „naprosté pohrdání právem a institutem milosti“. „Předchozí prezidenti vždy rozhodovali o milostech na základě posouzení právníků a ministerstva spravedlnosti. Miloš Zeman, bez znalosti spisu, už dnes ale evidentně ví, že je Babiš nevinný...“ zveřejnil Pospíšil na svém stejné sociální síti.

„Jasný důkaz, proč byl a je Babiš vůči Zemanovi submisivní. Potřebuje ho. Vyhrožování abolicí je nemístný nátlak na nejvyššího státního zástupce a vzkaz lidem: stále existují vyvolení, na které spravedlnost nedosáhne. Všichni jsme si rovni. Někteří ale rovnější,“ míní předseda STAN Vít Rakušan.

Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného je to „chucpe“. „Pokud by prezident chtěl zastavit trestní stíhání Andreje Babiše, vyžadovalo by takové rozhodnutí spolupodpis Andreje Babiše. Ústava čl. 63. Andrej Babiš by tak rozhodoval o svém vlastním stíhání. Kdo z Vás to má?“ komentoval Výborný oznámení prezidenta Zemana na svém twitteru.

„Miloš Zeman sliboval, že nebude milosti používat a nyní slibuje podmíněně milost pro premiéra Babiše. Je to hanba, degradace justice a měl by se stydět. Toto naposledy učinil Klaus u tunelářů a Mečiar u únosců. Je to přiznání k mafiánskému chování a věřím, že to lidem otevře oči,“ říká poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. 

Trestní stíhání premiéra Babiše zastavilo Městské státní zastupitelství v Praze před několika dny. Usnesení je pravomocné a nyní ho bude přezkoumávat nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který ho může potvrdit i zrušit. Na vynesení rozhodnutí má tři měsíce. 

Podle žalobce Jaroslava Šarocha směřovala činnost premiéra Andreje Babiše k získání padesátimilionové dotace na Čapí hnízdo, důkazy ale nesvědčily o spáchání trestného činu. Farma dle státních zástupců splňovala podmínky malého a středního podniku pro zisk dotace. Propojení Čapího hnízda s Agrofertem prý nehrálo roli, protože si oba podniky nekonkurovaly, ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu. Premiér Babiš dlouhodobě jakoukoliv nezákonnost kolem Čapího hnízda odmítá.  

SDÍLET

Billboard-bottom-1