Studentka zveřejnila žebříček neúspěšných právníků. Advokátní komora zuří

vkr

16. 09. 2017 • 00:01

Když studentka a šéfka spolku DATOS Tereza Papoušková zveřejnila na internetové adrese www.cestiadvokati.cz žebříček úspěšných a neúspěšných advokátů, vyvolala nečekanou bouři. Reakce České advokátní komory (ČAK) na sebe nenechalo dlouho čekat, profesní sdružení si následně stěžovalo u Úřadu na ochranu osobních údajů i na ministerstvu spravedlnosti. Bude mu to ale podle všeho však málo platné. 

Papouškové žebříček nehodnotí totiž případy, které advokáti vyhrají či prohrají u soudů nižší instance. A ani nechce. „Zpřístupnění informace o úspěšnosti advokáta lze požadovat za nežádoucí,“ tvrdí Papoušková s tím, že advokát by se neměl zajímat pouze o případy, u nichž si je u soudu jist.

Žebříček se místo toho zaměřuje na to, zda vrcholné české soudy vůbec přijmou podání (dovolání, stížnosti a podobně) daných advokátů. Takové přijetí totiž není vůbec automatické – často je totiž advokát vyplní špatně, nekvalitně či jej doručí pozdě. A právě tyto statistiky Papoušková u Nejvyššího, Nejvyššího správního a u Ústavního soudu sleduje.

Jenže to se nelíbí profesnímu sdružení – České advokátní komoře. Ta odsuzuje způsob, jakým je s osobními údaji jejích členů manipulováno, a proto si stěžuje jak u ministerstva spravedlnosti, tak i u Úřadu pro ochranu hospodářských údajů.

„Vzhledem k tomu, jakým způsobem jsou osobní údaje advokátů zpracovávány a vzhledem k tomu, jaké informace jsou na předmětném webu publikovány, rozhodlo představenstvo ČAK o podání několika podnětů k prošetření protiprávního jednání spolku DATOS,“ zní oficiální stanovisko Komory.

Podle Papouškové je však takovýto argument lichý. „Advokát je veřejně činnou osobou a nelze pochybovat o tom, že se tyto údaje k jeho činnosti advokáta přímo vztahují,“ uvedla studentka pro server iRozhlas.cz.

Komoře se rovněž nelíbí ani použitá internetová adresa, která má nahrávat tomu, aby si jej návštěvníci spletli s oficiálním seznamem advokátů. Zavádějící jsou podle ČAK i informace na daném webu, které údajně mohou poškodit dobré jméno advokátů.

Podle právníka Tomáše Němečka z kanceláře Rychetský, Hlaváček, Krampera je zveřejnění statistik krok správným směrem. „Vrcholná místa v žebříčku odpovídá určité reputaci v profesi, nicméně je třeba některé informace brát s jistou rezervou," uvedl Němeček pro iRozhlas.

SDÍLET