Studentka zveřejnila žebříček neúspěšných právníků. Advokátní komora zuří

Když studentka a šéfka spolku DATOS Tereza Papoušková zveřejnila na internetové adrese www.cestiadvokati.cz žebříček úspěšných a neúspěšných advokátů, vyvolala nečekanou bouři. Reakce České advokátní komory (ČAK) na sebe nenechalo dlouho čekat, profesní sdružení si následně stěžovalo u Úřadu na ochranu osobních údajů i na ministerstvu spravedlnosti. Bude mu to ale podle všeho však málo platné. 

Papouškové žebříček nehodnotí totiž případy, které advokáti vyhrají či prohrají u soudů nižší instance. A ani nechce. „Zpřístupnění informace o úspěšnosti advokáta lze požadovat za nežádoucí,“ tvrdí Papoušková s tím, že advokát by se neměl zajímat pouze o případy, u nichž si je u soudu jist.

Soud osvobodil aktivistku, která se vrhla na policistu. Nemohla ho zranit, rozmetal vleklý případ znalec

Žebříček se místo toho zaměřuje na to, zda vrcholné české soudy vůbec přijmou podání (dovolání, stížnosti a podobně) daných advokátů. Takové přijetí totiž není vůbec automatické – často je totiž advokát vyplní špatně, nekvalitně či jej doručí pozdě. A právě tyto statistiky Papoušková u Nejvyššího, Nejvyššího správního a u Ústavního soudu sleduje.

Jenže to se nelíbí profesnímu sdružení – České advokátní komoře. Ta odsuzuje způsob, jakým je s osobními údaji jejích členů manipulováno, a proto si stěžuje jak u ministerstva spravedlnosti, tak i u Úřadu pro ochranu hospodářských údajů.

„Vzhledem k tomu, jakým způsobem jsou osobní údaje advokátů zpracovávány a vzhledem k tomu, jaké informace jsou na předmětném webu publikovány, rozhodlo představenstvo ČAK o podání několika podnětů k prošetření protiprávního jednání spolku DATOS,“ zní oficiální stanovisko Komory.

Volby budou tentokrát velmi napínavé, trumf je v rukou nerozhodnutých, předpovídá sociolog

Podle Papouškové je však takovýto argument lichý. „Advokát je veřejně činnou osobou a nelze pochybovat o tom, že se tyto údaje k jeho činnosti advokáta přímo vztahují,“ uvedla studentka pro server iRozhlas.cz.

Komoře se rovněž nelíbí ani použitá internetová adresa, která má nahrávat tomu, aby si jej návštěvníci spletli s oficiálním seznamem advokátů. Zavádějící jsou podle ČAK i informace na daném webu, které údajně mohou poškodit dobré jméno advokátů.

Podle právníka Tomáše Němečka z kanceláře Rychetský, Hlaváček, Krampera je zveřejnění statistik krok správným směrem. „Vrcholná místa v žebříčku odpovídá určité reputaci v profesi, nicméně je třeba některé informace brát s jistou rezervou," uvedl Němeček pro iRozhlas.

SDÍLET
sinfin.digital