Šuman znovu promluvil. Banka, která půjčila na stavbu Čapího hnízda, věděla o dotačním podvodu

luš

Anonymní twitterový účet Skupina Šuman zveřejnil další dokumenty namířené proti Andreji Babišovi. Má se jednat o důkazy, že banka HSBC, která poskytla úvěr na stavbu rekreačního zařízení Farma Čapí hnízdo, znala pravdu o údajném dotačním podvodu a aktivně se na něm podílela. Z interních dokumentů britského ústavu, které skupině zaslal neznámý odesílatel, rovněž vyplývá, že Čapí hnízdo od počátku patřilo do Agrofertu Andreje Babiše. Pravost zveřejněných materiálů nelze ověřit a není zřejmé, kdo konkrétní za jejich zveřejněním stojí.

Pokud jsou zveřejněné dokumenty pravé, dokazují, že se Andrej Babiš a jeho lidé dopustili dotačního podvodu. Z publikovaných údajů je rovněž patrné, že banka musela tuto skutečnost vědět. To také tvrdí neznámý odesílatel, který skupině Šuman zaslal interní dokumenty.

„Porušovaly se interní předpisy i zákony. (…) Banka věděla vše o struktuře, o neudržitelnosti projektu i o dotačním podvodu,“ tvrdí dotyčný. 

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert, který tehdy patřil Babišovi. Poté změnila formu vlastnictví na akciovou společnost s anonymními akciemi, díky čemuž získala padesátimilionovou dotaci v programu EU pro malé a střední podniky, na kterou by jinak neměla nárok. Dalších 350 milionů korun na výstavbu objektu poskytla právě britská banka HSBC. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se Farma vrátila k Agrofertu.

Policie Andreje Babiše i jeho stranického kolegu Jaroslava Faltýnka podezírá z dotačního podvodu. Oba poslance vydala na začátku dubna sněmovna k trestnímu stíhání. Babiš i Faltýnek vinu popírají.   

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital