Sympaťák, napravený hříšník, ten s chladnou hlavou a nejvyššími šancemi. Proč osobnosti podporují generála Pavla?

17. listopadu si na Národní třídu přišly 33. výročí sametové revoluce připomenout tisíce lidí. Mezi nimi nechyběli ani politici, osobnosti veřejného života a dva měsíce před prezidentskými volbami také kandidáti na post hlavy státu. V doprovodu svých podporovatelů dorazil v odpoledních hodinách i generál Petr Pavel, aby zapálil svíčku v místech, kde se před více než třemi dekádami psala historie. Zeptali jsme se čtveřice osobností, které Pavlovu kandidaturu otevřeně podporují – bývalého ministra kultury a ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana, disidenta a aktivisty Johna Boka, ředitele Knihovny Václava Havla a bývalého velvyslance Michaela Žantovského a podnikatele a filantropa Jana Dobrovského, proč je právě generál Pavel jejich favoritem.

Daniel Herman

Podporuji lidi, kteří jsou mi názorově blízcí, a to je jednak pan generál Pavel, tak paní profesorka Nerudová. S oběma se znám řadu let – s panem generálem z doby, kdy jsem byl ve vládě a on ve vedení armády, a s paní profesorkou se pro změnu znám z dob jejího akademického působení. Myslím si, že je třeba podporovat lidi s pevně zakotvenými hodnotami, kteří dokázali ve svém životě i to, že pro tyto hodnoty umí něco udělat. Podporovat takto lidi, kterým věřím, vnímám jako určitou občanskou odpovědnost. A generál Pavel i profesorka Nerudová pro mě takovými lidmi jednoznačně jsou.

Jan Dobrovský

Podnikatel a filantrop Jan Dobrovský s exministrem Danielem Hermanem oba podporují kandidaturu Petra Pavla na prezidenta ČR.

Jednak je to sympaťák, mně je prostě strašně sympatický, protože na mě jeho tvář vyzařuje jistý druh klidu, který ve společnosti moc často nepotkáváme. Ale to je takové subjektivní a osobní. Druhá věc je hlavně ta, že znám jeho porevoluční kariéru, která je zcela impozantní. 

Jsem člověk, který nedůvěřuje různým takovým těm andělům, protože mi přišli vždy trochu podezřelí, ale koho mám naopak rád jsou napravení hříšníci. Generál Pavel je někdo, kdo dokázal říct: „Promiňte, udělal jsem chybu a žil v nějaké představě, která nebyla správná.“ Potom se bez bázně a hany pustil do budování nové armády již svobodného a demokratického státu, což byl velmi důležitý úkol. Dal do toho úplně všechno a obětoval tomu strašně moc. To je samo o sobě ocenitelné. Pro mě osobně je generál Pavel ze všech kandidátů nejpřijatelnější. Nestavěl bych se k tomu tak, že je pro mě jediný přijatelný, to ne, ale preferuji ho pro to, co jsem řekl.

sinfin.digital