Sympatie, vysvětlil šéf Liglassu 200 tisíc pro SPO. Pak získal od Zemana a Mynáře doporučení

04. 10. 2017 • 17:15

Společnost Liglass Trading CZ darovala loni Straně práv občanů 200 000 korun. Ten samý rok hradní kancléř Vratislav Mynář, který partaj v minulosti vedl a je s ní nadále spojený, doporučil firmu za nečitelných okolností pro zakázku v Kyrgyzstánu. Ta skončila krachem a mezinárodní ostudou. Na finanční vazby mezi firmou a SPO upozornil server Aktuálně.cz. Informace o daru jsou zanesené ve výroční zprávě o hospodaření strany. Podobně „vděčných“ sponzorů SPO je však kromě Liglassu celá řada.

Podezřelé dohazování neznámé firmy získává ve světle darů pro SPO nový kontext. Jak popsali novináři Aktuálně.cz, společnost loni darovala straně již zmíněných 200 tisíc korun. Kancléř Mynář v reakci označil propojování jeho podpory firmě v zahraničí se sponzorským darem za nesmyslné. „Pokud to takhle je, tak já o tom nevěděl a spojovat to je hloupost,“ uvedl. „Jsem od roku 2013 řadovým členem, předsedou krajské organizace, nemám s financováním strany nic společného,“ řekl Mynář ČTK.

Nynějšího předsedu SPO Jana Velebu informace o daru Liglassu překvapila, píše server. „Nic o tom nevím, budu se muset s informacemi seznámit,“ řekl pouze.

Majitel Liglassu nechtěl finanční sumu pro politickou stranu nejdřív komentovat, později se Aktuálně.cz ozval s následujícím vysvětlením: „Sympatie. Nemají nic společného se spekulacemi, se kterými stále pracujete.“

Strana práv občanů

Strana není zastoupená v Poslanecké sněmovně, ale má dva senátory. Strana vznikla v prosinci 2009, v lednu následujícího roku změnila název na Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ). Předsedou strany byl krátce Zeman. Po prohraných sněmovních volbách v květnu 2010 ale na post rezignoval. V roce 2013 byl zvolen čestným předsedou. V březnu 2014 vypustila strana ze svého názvu slovo zemanovci.

Nečitelná podpora Hradu

Prezident Zeman i kancléř Mynář se za firmu Liglass přimlouvali v Kyrgyzstánu, kde pak společnost získala miliardovou zakázku na stavbu vodních elektráren. Přestože neměla žádné zkušenosti z oboru, nikdo ji neznal a ani její finanční výsledky zcela neodpovídaly zakázce podobného rozsahu. Hrad svůj postup opakovaně hájil s tím, že se opíral o doporučení ministerstva průmyslu a obchodu, které ovšem resort nikdy oficiálně nedal. Zeman celou blamáž nedávno komentoval slovy, že podobně Hrad postupuje v řadě případů a neúspěch některé z firem je vždy možný.

Liglass sídlí mimo jiné v chátrajícím objektu v Líšném u Železného Brodu a v posledních letech firma vykazovala ztrátu a minimální obrat. Smlouva na výstavbu kaskády vodních elektráren v Kyrgyzstánu přesahovala podle Aktuálně.cz 12 miliard korun.

Kyrgyzská vláda nakonec smlouvu s českou společností Liglass Trading v září vypověděla, když společnost nezaplatila smluvně stanovené částky. Liglass to nevysvětlil, stáhnul se do defenzivy, označil se za oběť negativní kampaně a hrozí arbitráží.

Vděční Zemanovi sponzoři

Jak píše jeden z autorů textu David Klimeš v dalším článku na serveru iHNed, kromě Liglassu mají zemanovci i řadu dalších sponzorů, kteří mohou být prezidentovi zavázáni. Patří mezi ně například firmy Ray Service či Dako-cz, které na účet strany SPO zaslaly největší finanční dary – v obou případech šlo o milionové částky. Vedení Ray Service se následně připojilo k Zemanovi na jeho cestu do Číny. Dako-cz zase figurovalo na seznamu česko-čínských obchodů, které Zeman zaštiťoval, a v roce 2015 pak osobně otevřel novou halu firmy v Třemošnici.

Mezi dalšími dárci, kteří byli k zemanovcům nebývale štědří, je například i finančník Pavol Krúpa. Toho Zeman přijal v roce 2015 na Hradě, o rok později pak Krúpova firma Arca Capital Bohemia poslala zemanovcům 300 tisíc.

Stejnou částku v roce 2013 zemanovcům darovala firma Composite Components, kterou vlastní Petr Rusek. Ten je zároveň členem představenstva Czechoslovak Group přítele prezidenta, zbrojaře Jaroslava Strnada. Jak píše iHNed, mezi sponzory lze najít i firmy spjaté s Martinem Nejedlým – jedním z vlivných lidí v Zemanově nejbližším okolí považovaným za jeho spojku na Rusko a zároveň místopředsedou SPO.