Tajný plán Hradu. Pecina na vnitro, Kohout na ministerstvo zahraničí

Prezident Miloš Zeman se nijak netají tím, že pokud by sociální demokracie odešla z vlády, šlo by pouze o její rekonstrukci, kvůli níž by nebylo nutné žádat o důvěru parlamentu. Hrad má už podle informací INFO.CZ plán, kdo by měl jednotlivé ministry nahradit. 

Není překvapením, že ministr kultury Antonín Staněk by měl ve vládě zůstat bez ohledu na případný odchod sociální demokracie, podobně jako ministr zemědělství Miroslav Toman. Šéfa ČSSD Jana Hamáčka by měl v pozici ministra vnitra podle velmi důvěryhodných informací ze Zemanova okolí nahradit bývalý ministr vnitra Martin Pecina. Šéfem diplomacie by se měl stát bývalý ministr zahraničí Jan Kohout a Janu Maláčovou by měl na ministerstvu práce a sociálních věcí vystřídat další bývalý ministr František Koníček.

Tento scénář ovšem platí jen v případě, že by se sociální demokraté rozhodli odejít z vlády, což se po dnešní schůzce premiéra Andreje Babiše, Jana Hamáčka a Miloše Zemana nedá vyloučit. Prezident Zeman i nadále odmítá ministra Staňka odvolat. Předseda sociálních demokratů chce o situaci jednat v rámci vedení strany, podle Hamáčka by se předsednictvo ČSSD mohlo sejít okolo 15. července.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital