Tajný plán Hradu. Pecina na vnitro, Kohout na ministerstvo zahraničí

Michal Půr

04. 07. 2019 • 10:22

Prezident Miloš Zeman se nijak netají tím, že pokud by sociální demokracie odešla z vlády, šlo by pouze o její rekonstrukci, kvůli níž by nebylo nutné žádat o důvěru parlamentu. Hrad má už podle informací INFO.CZ plán, kdo by měl jednotlivé ministry nahradit. 

Není překvapením, že ministr kultury Antonín Staněk by měl ve vládě zůstat bez ohledu na případný odchod sociální demokracie, podobně jako ministr zemědělství Miroslav Toman. Šéfa ČSSD Jana Hamáčka by měl v pozici ministra vnitra podle velmi důvěryhodných informací ze Zemanova okolí nahradit bývalý ministr vnitra Martin Pecina. Šéfem diplomacie by se měl stát bývalý ministr zahraničí Jan Kohout a Janu Maláčovou by měl na ministerstvu práce a sociálních věcí vystřídat další bývalý ministr František Koníček.

Tento scénář ovšem platí jen v případě, že by se sociální demokraté rozhodli odejít z vlády, což se po dnešní schůzce premiéra Andreje Babiše, Jana Hamáčka a Miloše Zemana nedá vyloučit. Prezident Zeman i nadále odmítá ministra Staňka odvolat. Předseda sociálních demokratů chce o situaci jednat v rámci vedení strany, podle Hamáčka by se předsednictvo ČSSD mohlo sejít okolo 15. července.

Osud kabinetu je ovšem nejen v rukách Zemana, ale také Andreje Babiše. Dnes se ukázalo, že jeho vliv na prezidenta je velmi omezený. Babiš před schůzkou několikrát avizoval, že se bude snažit donutit Zemana, aby odvolal Staňka a prosadil na jeho místo kandidáta sociálních demokratů Michala Šmardu. To se ale premiérovi nepodařilo a ač vyjádřil přesvědčení, že vláda krizi přežije, Hamáček po jednání tak optimistický nebyl. 

Babiš dal v posledních dnech opakovaně najevo, že nechce spolupracovat s SPD Tomia Okamury. V Zemanově scénáři se s nutností hlasování o důvěře vlády ovšem ani nepočítá. Otázkou zůstává, jak by se k tomuto kroku postavil šéf hnutí ANO. V jeho vládě by se totiž objevili na velmi citlivých místech lidé, kteří nejenže nebyli voleni, ale neexistuje nad nimi prakticky žádná veřejná kontrola.

SDÍLET