Tchaj-wan chce v Česku postavit čipové centrum. Firmy jsou proti, bojí se přetahování lidí

E15 Premium, Jan Sedlák

E15 PREMIUM | V Česku se začal rodit plán na vytvoření mezinárodního centra pro návrh špičkových čipů. Podle informací deníku E15 se na jeho vybudování chce podílet Tchaj-wan, který je díky společnostem jako TSMC největším výrobcem čipů na světě. Tchajwanská vláda by do projektu mohla dát vyšší stovky milionů korun. Projekt ale naráží na odpor společností, které už v Česku čipy navrhují. Bojí se totiž, že by jim Tchajwanci mohli odlákat už tak nedostatkové odborníky.

V tuzemsku se designem čipů zabývá několik předních světových společností. Jejich aktivity se dělí mezi Prahu a Brno. V hlavním městě má například zhruba dvousethlavé vývojové centrum největší evropský polovodičový výrobce STMicroelectronics. Dále jde o japonský Renesas Electronics dodávající i Applu nebo o ASICentrum spadající pod Swatch Group. V Brně zase zakořenil americký Intel, čínský Espressif nebo nizozemský NXP Semiconductors. Do mixu zapadají i tuzemské firmy Codasip nebo Tropic Square.

Tyto a další podniky se k projektu tchajwanského čipového centra zatím odmítají oficiálně vyjadřovat. Zejména pražské firmy ale podle několika zdrojů investici Tchaj-wanu nechtějí.

„Hlavně zahraniční firmy působící na našem trhu vnímají jako riziko, že jim centrum odláká lidi. Jejich zájmem bude, aby Tchaj-wan nepřišel, zatímco zájem Česka je přesně opačný,“ popsal deníku E15 jeden ze zdrojů blízkých jednání, který nechce být jmenován. „Je to špatné přemýšlení, příliv zvedá všechny lodě,“ dodal zdroj.

sinfin.digital