Telička pro INFO.CZ: Neshody s Babišem jsou pořád výrazné. Na pokračování jsme si dali měsíc

14. 05. 2017 • 16:24

Dlouhodobé neshody mezi europoslancem Pavlem Teličkou (zvolený za hnutí ANO) a šéfem ANO Andrejem Babišem nadále přetrvávají. Příliš to nezměnila ani dnešní ranní schůzka, na které si oba politici vyjasňovali vzájemné vztahy. „Šel jsem tam s tím, že je možné všechno. Včetně toho, že se naše spolupráce ukončí,“ řekl pro INFO.CZ po skončení jednání Telička. Tato možnost se ale prozatím odkládá, do budoucna ji ale Telička nevylučuje. Jasněji by mělo být za měsíc, kdy se oba muži sejdou znovu. „Nechci, aby se to prodlužovalo donekonečna,“ říká k tomu Telička.

„Z celkového pohledu se na mém stanovisku nic nemění. I nadále považuji situaci kolem zveřejnění nahrávek za vážnou a nepřijatelnou. I přes určitá vyjasnění tu je pořád mezi mnou a Andrejem Babišem v některých věcech nesoulad, který je výrazný,“ řekl INFO.CZ po dnešní schůzce s šéfem hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem europoslanec Pavel Telička. Rozvázat spolupráci s hnutím, za které byl zvolen do europarlamentu, se ale zatím nechystá. „Dali jsme si (s Andrejem Babišem) měsíc, kdy se znovu sejdeme,“ vysvětluje.

Telička minulý týden vydal prohlášení, ve kterém Babiše vyzval k tomu, aby ke kauze nahrávek, kde ministr financí hovoří s redaktorem svého média, zaujal jednoznačný postoj. Vysvětlit měl především původ a okolnosti nahraných rozhovorů a také, jak naložil s informacemi, které v nich zazněly. To se podle Teličky zčásti stalo. „Andrej Babiš mi na to řekl, že je připraven být odvolán a chce, aby prezident jmenoval jeho nástupkyni do čela ministerstva financí,“ uvedl Telička.

Spory mezi oběma muži ale podle místopředsedy Evropského parlamentu i nadále přetrvávají a jsou prý „výrazné“. Citlivá je především oblast evropské politiky a postoje hnutí ANO a Andreje Babiše k evropské integraci České republiky, kde se oba politici dlouhodobě rozcházejí. (O tom, jak vzniká zahraniční a evropská politika v hnutí ANO a o svém vlivu na ni, mluvil Telička s INFO.CZ už na začátku roku – více ZDE).

„Viděl jsem, že (Andrej Babiš) některé naše názory reflektuje, dělá nějaké kroky a další zvažuje. To byl důvod, proč jsme navrhli, že se k tomu všemu vrátíme znovu za měsíc,“ řekl redakci Telička. Dnešního jednání se spolu s ním zúčastnil i další europoslanec zvolený za hnutí ANO Petr Ježek.

„Na další schůzce (spolu s A. Babišem) vyhodnotíme situaci a řekneme si, jak se například v těch evropských otázkách shodujeme a jak je reálně možná další spolupráce,“ řekl redakci europoslanec. „Nechci, aby se to prodlužovalo donekonečna,“ dodal.

Než se v rámci ANO vyjasní, jak bude vypadat evropská politika, s níž půjde hnutí do podzimních parlamentních voleb, Telička chce i nadále zůstat jeho zahraničněpolitickým mluvčím. „Musíme se ale držet určité linie, být ve shodě a hledat pro věci řešení.“