Tématem Noci vědců je mobilita. Představí i robota, který zachraňoval lidi během zemětřesení

Výzkumné ústavy a vysoké školy se dnes večer při Noci vědců otevřou lidem. Nabídnou jim prohlídky laboratoří, ukázky pokusů a experimentů, netradiční přednášky či soutěže a hry. Do letošního ročníku se zapojilo 23 výzkumných institucí. Jeho tématem je Mobilita - Svět v pohybu. Vědci se zaměří na to, jakou roli hraje v současném českém a světovém výzkumu přemisťování zboží, informací a lidí.

Některé vysoké školy uspořádají zároveň různé besedy a shromáždění, na kterých se budou snažit veřejnost seznámit s významem vzdělávání a tím, jak důležité jsou vysoké školy pro budoucí prosperitu státu. Debata na toto téma bude například na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, na Masarykově univerzitě v Brně nebo na Vysoké škole Báňské - Technické univerzitě v Ostravě.

Praha hostí kongres hackerů. Je mezi nimi kontroverzní vědec i sex anarchistka

Výzkumníci chystají diskuse, workshopy, experimenty, a především otevřou dveře svých pracovišť. Například na jednom z nejnovějších a nejmodernějších pracovišť ČVUT v Praze se společně představí Český institut informatiky robotiky a kybernetiky (CIIRC), kladenská fakulta biomedicínského inženýrství a fakulta dopravní. Nabídnou bohatý program, jehož součástí bude třeba ukázka záchranářského robota, který úspěšně pomáhal po loňských zemětřeseních v Itálii, nebo výsledky projektu, jenž se zabývá problémy spojenými s autonomním rozhodováním vozidel.

Šéf strážníků v Praze 1 neunesl, že si ho muž při kontrole fotí. Rozmlátil mu mobil a teď přišel o funkci

Česká astronomická společnost uspořádá ve hvězdárnách a planetáriích v případě příznivého počasí pozorování dalekohledy. Vzhledem k tomu, že bude Měsíc v úplňku, budou na obloze k vidění především jasnější objekty, z nichž nejzajímavějším bude zřejmě planeta Saturn.

Loni zavítalo na Noc vědců až 40.000 lidí.

SDÍLET
sinfin.digital