Turecko je ve válce s terorismem. Dovolená na riviéře Čechy přesto láká

Kristína Paulenková

Michaela Kratochvílová

Je vůbec ještě bezpečné jezdit do Turecka? Odpověď není jednoznačná. Turecko láká turisty na krásné pláže, památky, dobré ceny i vynikající jídlo, jenže země zažila v minulém roce osm vážných teroristických útoků. A trvalo to jen hodinu a půl a Tureckem otřásl první letošní útok, při kterém umírali především návštěvníci z ciziny. Češi se v minulosti báli a zájezdy rušili, teď to ale vypadá, že je už terorismus tolik neděsí. Přispělo k tomu velkým dílem podstatné snížení cen zájezdů.

Cestovní kanceláře ubezpečují, že v letoviscích k žádným útokům nedochází. Turci, pro které je cestovní ruch významným segmentem ekonomiky, dělají všechno pro to, aby se turisté cítili bezpečně.

„Hoteliéři již v minulém roce přijali zvýšená bezpečnostní opatření. Do hotelu se jen tak někdo nedostane, kdo tam nemá co dělat. U vchodů jsou velice často ozbrojené ochranky, byly nainstalovány bezpečnostní rámy a na plážích a v centrech letovisek se pohybují policisté v utajení,“ vysvětluje František Vorel, tiskový mluvčí cestovní kanceláře Blue Style.

Krvavý rok 2016. Teroristé už letos v Turecku zabili nejméně 241 lidí

Zvýšená bezpečnostní opatření pocítili i fotbalisté pražské Sparty do devatenácti let, kteří cestovali v listopadu k pohárovému utkání do jihotureckého Izmiru. „Autobus doprovázel na všech cestách policista na motorce, který mimo to hlídal okolí hotelu. Původně plánované ubytování v centru města jim turecká strana doporučila změnit z bezpečnostních důvodů. Stadion při zápase hlídaly desítky policistů, ačkoliv se jednalo o utkání mládeže. Na samotný stadion autobus vjížděl přes dva policejní zátarasy, přísné byly rovněž kontroly na letišti. Atmosféra silně působila na samotné hráče, kteří z ní neměli dobrý pocit.

Ještě v roce 2014 žádná přísnější bezpečnostní opatření neplatila. Když tehdy cestovali studenti politologie z Vysoké školy ekonomické přímo do hlavního města Ankary, bezpečnostní problémy nebyly. Studenti se mohli zcela bez problému po metropoli pohybovat. Atmosféra ve městě byla naprosto uvolněná.

Ministerstvo zahraničí od minulého roku upozorňuje Čechy, aby cestu do Turecka promysleli. „Nedoporučujeme Čechům, aby cestovali do jihovýchodní oblasti Turecka, vždycky jim doporučujeme, aby opravdu zvážili nutnost cestování do Ankary,“ řekla pro server INFO.CZ Irena Valentová z tiskového oddělení ministerstva zahraničí. Jihovýchod země se v minulosti opakovaně stal dějištěm útoků kurdských extremistů, kteří ale míří hlavně na policisty. Ve dvou největších městech je riziko obecnější.

Koho stále láká cestování na tureckou riviéru, měl by si dát také pozor. Podle ministerstva je lepší, když se budou turisté zdržovat jen v hotelových komplexech a vyhnou se místům, kde se zdržuje mnoho lidí.

Devět výstřelů překresluje mapu vlivu. Jak vražda ruského velvyslance proměnila svět?

Mají Češi o cestování do Turecka zájem?

Turecko je oblíbenou turistickou destinací, jen v roce 2014 navštívilo tuto zemi 4,5 milionu německých turistů, druhou velkou skupinou byly Rusové. Vztahy mezi Ruskem a Tureckem se vyostřily na konci roku 2015, když Turecko sestřelilo ruský bitevník. Rusko v reakci na to uvalilo na Turecko ekonomické sankce a cestovní ruch na několik měsíců ustal. Všechny tyto události donutily turecké podnikatele výrazně zlevňovat. A výhodné nabídky Češi využili.

 „Ta riviéra, na kterou jezdí čeští turisté v létě na dovolenou, je nějakých 800 kilometrů daleko, to je jako zhruba z Prahy do Bruselu, takže to je třeba si uvědomit,“ upozorňuje Petr Šatný z cestovní kanceláře Alexandria. Cestovní kanceláře se sice shodují, že zájem o cestování do Turecka v souvislosti s terorismem, uprchlickou krizí i pokusem o puč poklesl, není to ale tak dramatické, jak se může na první pohled zdát.

Zaorálek jednal o Češích vězněných v Turecku. Kdy pojedou domů?

 „Na last minute se Turecko prodávalo poměrně dobře,“ popisuje Šatný. Svůj podíl na tomto vývoji má bezpochyby cena. „Již poslední léto klesly ceny zájezdů na Tureckou riviéru o pětinu,“ říká Vorel a dodává, že v rámci předprodejů na léto je zájem mnohonásobně vyšší než ve stejném období vloni, ale stále nižší než před dvěma lety.

I přes teror, který na některých místech země ve zvýšené míře dál hrozí, Turecko získává zpět ztracenou důvěru. „Klienti zakoupené zájezdy nestornují, přibývají průběžně nové rezervace na léto 2017,“ popisuje Eva Němečková tisková mluvčí z Firo Tour. Přesto jsou cestovní kanceláře opatrné a některé dokonce přestaly nabízet zájezdy do Istanbulu.

SDÍLET
sinfin.digital