Uber zakázat nemůžeme, vzkázala Krnáčová naštvaným taxikářům. Ti hrozí blokádou ulic

Pražští taxikáři nekontaktovali magistrát s žádostí o jednání kvůli problematice Uberu. ČTK to dnes řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Na pondělním protestu u ruzyňského letiště řidiči taxi vyzvali primátorku, aby situaci kolem podnikání Uberu v hlavním městě vyřešila do pátečního odpoledne, jinak přistoupí k blokádě ulic. Nelíbí se jim, že město podle nich neřeší porušování zákona ze strany řidičů firmy Uber. Podle Krnáčové to není v kompetenci hlavního města.

David Bednář ze Sdružení českých taxikářů v pondělí před letištěm požadoval, aby primátorka přiměla Uber dodržovat zákony, nebo ho zastavila. Jinak podle něho taxikáři vyhlásí „generální stávku“ a budou blokovat komunikace. Pondělního protestu se podle policie zúčastnilo kolem 70 taxikářů, organizátoři mluví o 400 lidech.

Drsné video: Zuřiví taxikáři na letišti napadají a mlátí řidiče Uberu. Na jednoho jdou vždy ve skupince

Podle Krnáčové si zástupci řidičů nedohodli k této otázce žádné jednání ani se nepokusili radnici kontaktovat. Jde o jinou skupinu, než je Asociace koncesionářů v taxislužbě, která loni kvůli Uberu blokovala magistrálu. S tou vedení města opakovaně jednalo.

„Na ultimáta jsem nikdy nereagovala, nicméně i kdybych to tentokrát udělat chtěla, nic bych nezmohla. Taxikáři nechápou, že město nemůže Uber zakázat, ani pro něj určovat podmínky. To je úlohou těch, kteří vytvářejí zákony,“ uvedla Krnáčová. Dodala, že město může jenom řidiče Uberu kontrolovat, což dělá, a zbytek je na ministerstvu průmyslu a obchodu.

Tvrdý trest za arabský nápis na Karlově mostě. Cizinec se do Česka tři roky nepodívá

Taxikářům zejména vadí to, že za Uber jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Často také nemají vozidla označená názvem provozovatele a svítilnou s nápisem. Podobně se k jednání řidičů Uberu staví i pražský magistrát. Za letošních prvních osm měsíců město zkontrolovalo 106 řidičů Uberu a uložilo postihy za 725 000 Kč. V metropoli se opakovaně objevily případy, kdy taxikář poškodil vůz řidiče Uberu, napadl ho nebo mu vyhrožoval.

Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Klient pak zaplatí za čas strávený na cestě a ujeté kilometry. Řidiči společnosti jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě. Partnerských řidičů je v Praze podle firmy kolem 2000. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale nabízí spolujízdu v rámci takzvané sdílené ekonomiky. Vozidel taxi je v Praze zhruba 5000.

SDÍLET
sinfin.digital