Učitelky v Moravskoslezském kraji přelepovaly dětem ústa páskou. Malí školáčci mají psychické následky

Učitelka v mateřské školce v Moravskoslezském kraji malým dětem například přelepovala ústa, posílala je na hanbu nebo dělala seznamy těch, které zlobí. Její metody sice soud označil za tvrdé, o trestný čin ale nešlo. Nejvyšší státní zastupitelství ale případ posílá k Nejvyššímu soudu. Nesmířilo se s tím, že justice zprostila dvě učitelky obžaloby z týrání svěřené osoby. Šéf žalobců Pavel Zeman proto podal dovolání, které soud obdržel počátkem března, zatím nerozhodl. ČTK se s obsahem seznámila, v agendě Nejvyšší soud je podobných kauz málo.

Učitelky podle obžaloby v letech 2005 až 2011 zle nakládaly s dětmi, chovaly se k nim hrubě, necitlivě, bezohledně, když na ně křičely, posílaly je na hanbu do oddělených místností, strašily je čerty a čarodějnicemi.

V Jihlavě chtěli vyjít do ulic kvůli ukamenovanému plameňákovi. Pochod kvůli obavám z rasismu zrušili

Obžaloba zmiňovala také nucení do jídla, které nejednou vedlo ke zvracení, anebo přelepování úst lepicí páskou. Děti, které učitelky považovaly za zlobivé, seděly u zvláštního stolečku a jejich jména se objevovala na nástěnce. Státní zastupitelství popsalo také následky na dětech: strach ze školky i učitelek, ale i psychosomatické potíže, bolesti, tiky, pomočování.

Přelepování úst, seznamy zlobivých

Okresní soud ve Frýdku-Místku učitelky loni v únoru zprostil obžaloby. Za prokázanou považoval pouze část vytýkaného jednání, například jednorázové přelepení úst, posílání dětí za dveře do umývárny nebo vyvěšení jmen "zlobivých dětí". Nejde však prý o trestný čin. Odvolací Krajský soud v Ostravě rozsudek potvrdil. Ze spisu prý vyplývá, že některé výchovné metody nebyly adekvátní, avšak neprokázal se "vyšší stupeň hrubosti a bezcitnosti".

Lobbista Janoušek prý podváděl. Policie ho obvinila v kauze předražených krevních testů

Podle dovolání soudy chybovaly, když upřely důkazní hodnotu vyjádřením znalkyň, které zkoumaly psychický stav dětí. Špatně prý interpretovaly i další svědecké výpovědi. Žalobci poukázali také na stanoviska erudovaných pracovišť, třeba Národního ústavu pro vzdělávání nebo Fondu ohrožených dětí. Šlo o trestný čin, míní žalobci a žádají znovuotevření kauzy u okresního soudu.Po

„Týráním může být i trestání svěřené osoby za výchovné prohřešky, a to tehdy, pokud je trestání nepřiměřené, ponižující nebo surové nebo jinak vážně zasahující do psychické a fyzické integrity svěřené osoby,“ stojí v dovolání.

SDÍLET
sinfin.digital