Úspěch české ekonomické diplomacie: Bulharsko kupuje 300 policejních škodovek

Bulharští policisté budou už zanedlouho jezdit v českých vozech značky Škoda, kterých tamní ministerstvo vnitra nakoupí 344 kusů. Jedná se o velký úspěch české ekonomické diplomacie, na vyjednávání se podílel i český velvyslanec v Bulharsku Dušan Štrauch. Pro INFO.CZ obchod okomentoval náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.

Automobily značky Škoda se těší celosvětové oblibě a představují pro Česko cenný exportní artikl. Kupříkladu v Izraeli se tuzemská značka stala tak populární, že v roce 2016 šlo o nejprodávanější evropskou značku. O jejích kvalitách se již brzy bude moci přesvědčit i bulharská policie. Tamní ministerstvo vnitra zakoupilo 344 vozidel, která momentálně prochází speciálními úpravami, aby mohla být do konce května předána a uvedena do provozu. Mezi Bulhary se Škoda rovněž těší dobré pověsti, v loňském roce šlo o čtvrtou nejprodávanější značku nových automobilů.

V tendru vypsaném před třemi lety Škoda porazila francouzský Peugeot a jihokorejskou automobilku Kia. Jedná se o úspěch nejen českého automobilového průmyslu, ale i naší ekonomické diplomacie. Na jednáních s bulharským ministerstvem vnitra se osobně podílel český velvyslanec v Bulharsku Dušan Štrauch, díky jehož přičinění nyní výhradní prodejce automobilů značky Škoda v Bulharsku, společnost Euratek, finišuje dodávku více než tří set policejních vozidel v ceně přesahující 87 milionů korun bez DPH.

Insider: Politická korektnost se převrátila na jednu stranu, říká český bulvární guru

„Informaci mi potvrdil kolega, ekonomický diplomat Jaroslav Kamas,“ uvedl exkluzivně pro INFO.CZ náměstek pro řízení sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce ministra zahraničí Martin Tlapa. „Jedná se o dobrou ukázku toho, co bychom chtěli, aby bylo součástí činnosti velvyslanců,“ dodal s tím, že nejde jen o pomoc s prezentací českého zboží na zahraničních trzích, ale o komplexní podporu B2G (business to government) obchodů.

Podle Tlapy bývá ekonomická diplomacie přínosná při přípravě tendrů, v jejich průběhu, ale i po nich s ohledem na plnění samotných závazků a dodržování jejich podmínek. „Kupříkladu v Jordánsku existuje seznam zemí, které mohou dovážet zdravotnickou techniku. Díky šikovné konzultaci českého velvyslance u jordánského premiéra a daru firmy Linet pro vojenskou nemocnici King Hussein Medical Center se nám povedlo dostat Českou republiku na tento seznam a díky tomu se již dnes rýsují slibné zakázky,“ popisuje Tlapa.

Škoda Scalou vstupuje do elitní třídy. Je chytřejší než vy, ale je to dobře?

Tlapa vysvětluje, že v zájmu české ekonomické diplomacie obecně je pomáhat českým firmám dostávat se k příležitostem na zahraničních trzích. „Spolu s podnikateli a dalšími ministerstvy monitorujeme jednotlivé podnikatelské sektory a pak v rámci projektů ekonomické diplomacie pořádáme výjezdy relevantních českých firem,“ říká Tlapa. „Podnikatelům, kteří se chtějí zapojit do veřejných zakázek v zahraničí, rozhodně doporučujeme obrátit se na zastupitelský úřad. Existuje řada případů, kdy to dopomohlo k úspěchu,“ dodal Tlapa.

SDÍLET
sinfin.digital