Úspory v ČT? Něco jiného je zdravě zhubnout a něco jiného zemřít hlady, míní Jan Lacina

Jan Lacina v rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje, jak je na tom vláda s avizovanými novelami mediálních zákonů. Podle něj není ani tak podstatné, že se rozhodla rozšířit počet členů Rady ČT z patnácti na osmnáct, jako především to, aby se jí podařilo dosáhnout trvale udržitelného financování. Ostatně koncesionářské poplatky se naposledy zvyšovaly v roce 2008. „Něco jiného je zdravě zhubnout a něco jiného zemřít hlady,“ říká k tomu Lacina, který je expertem Starostů a nezávislých (STAN) na média veřejné služby.

Když jsme spolu mluvili naposledy, řekl jste mi, že plánem vládní koalice, pokud jde o veřejnoprávní média, je schválit nejprve malou mediální novelu, a následně tu velkou. Ta malá je aktuálně před třetím sněmovním čtením. Takže: kdy odhadujete, že by mohla vejít v platnost?

Nejsem schopen to úplně odhadnout. Ale vím, že ten hlavní souboj s opozicí je už za námi – první čtení trvalo ve sněmovně přes deset hodin. Tehdy jsem si poprvé vyzkoušel, co to je strávit asi deset a půl hodiny za zpravodajským pultíkem – byla to mimořádná zkušenost. Druhé čtení už bylo o něco klidnější, tam ta diskuze trvala pouze asi tři hodiny.

A mezitím jsme samozřejmě ještě prošli dvěma výbory, z nichž ten první byl o něco divočejší. Takže si skutečně myslím, že ty hlavní souboje jsou vybojované. Proto už neočekávám nějak extra turbulentní třetí čtení. I když třeba Aleš Juchelka, který je zatvrzelým kritikem této novely, si k tomu asi řekne svoje. Totéž Martin Kolovratník, možná i pan poslanec Babka.

Takže obstrukce nečekáte?

Přes to všechno nějaké velké obstrukce nečekám – i když je pravda, že jsem se v tomto už několikrát spletl. Tudíž se mohu opět mýlit. My jsme se nicméně pokusili o jakýsi smír v tom, že jsme akceptovali několik opozičních návrhů a jeden pozměňovací návrh podáváme společně s opozicí.

sinfin.digital