Ústavní právo střílet po agresorech Češi nejspíš mít nebudou. Senátoři chtějí spornou novelu potopit

Nad ústavní novelou, pro kterou se v Česku vžilo označení „právo střílet teroristy“, se pomalu stahují mraky. Přestože se změnou Ústavy souhlasilo potřebných 120 poslanců, Senát si nyní s jejím projednáváním dává načas. Podle některých senátorů je navíc možné, že předloha nakonec neprojde vůbec, informují Novinky.cz.

Iniciátorem změny Ústavy byl ministr vnitra Milan Chovanec. Návrh kvůli neshodám neposlala do legislativního kolečka vláda, a tak ministr využil možnosti poslanecké iniciativy. Z materiálu si udělal předvolební populistické téma, ve kterém se vymezuje proti „zlému“ Bruselu. Nyní úprava čeká na projednání v Senátu, kde ji musí podpořit minimálně tři pětiny přítomných. Projednávání se ale stále odkládá.

Při boji o život holčičky lékaři plakali, tragédie vyvažujeme humorem, říká chirurg Šebek

Senátoři se nejdřív musí zabývat peticí, kterou podepsalo 40 tisíc Čechů a která volá po přijetí kontroverzní ústavní změny. Zároveň varuje před údajným nebezpečím evropské směrnice, která má omezit právo na držení některých zbraní. Proti směrnici se už ohradilo i vnitro, které na ni začátkem srpna podalo žalobu.

Právě tento dokument ale projednávání samotné novely odsouvá. „Senát se návrhem zákona pravděpodobně zabývat bude. Nejdříve se ale musí projednat petice, a to jak ve výborech, tak i pak na veřejném slyšení na úrovni pléna,“ řekl pro Novinky.cz předseda horní parlamentní komory Milan Štěch.

Ani po projednání petice ale někteří senátoři nechtějí přikročit k hlasování o Chovancově ústavní úpravě. Změnu Ústavy totiž musí provázet i prováděcí zákony, které návrh dostatečně ukotví do praxe. Ačkoli ministerstvo vnitra slíbilo, že tyto zákony dodá, zatím se tak nestalo.

„Změna ústavního zákona není sama o sobě aplikovatelná bez dalších úprav. Byl by to bianko šek, není fér po nás chtít, abychom o tom hlasovali, když nevíme o čem. Počkejme, než budeme mít návrhy zákonů,“ uvedl senátor Václav Láska. Podle něj slouží ústavní změna jen jako jakýsi vzkaz a je sporné, zda podobná gesta provádět formou změny Ústavy.

Proti úpravě je také senátor Jiří Dienstbier, jehož komise v čele s Eliškou Wágnerovou prohlásila zákon za nepotřebný a potenciálně škodlivý. „Jsem pro zamítnutí. Pokud by to měl být signál, tak je velmi nebezpečný, zejména pro určité paramilitární skupiny, které v lesích trénují ochranu hranic a plánují vystřílet vládu a parlament,“ vysvětlil Dienstbier.

Merkelová a Macron chtějí uprchlíky prověřovat už v Africe. Vyberou ty, které pustí až do Evropy

Úprava Ústavy by podle navrhovatelů upevnila právo Čechů použít v odůvodněných případech svoji legálně drženou zbraň k obraně země, například proti teroristům. Podobný zákon ale nemá ve svých ústavách žádný jiný evropský stát a kritici navrhované změny označují celou záležitost za populismus, který navíc nese podstatná rizika. Mezi výhradami například zaznívá, že by novela mohla mnoho Čechů pobízet k použití zbraně, protože by se mylně cítili v právu. Zákony přitom již teď možnosti použití zbraně jasně vymezují.

SDÍLET
sinfin.digital