Ustoupili jsme příliš, koalice se STAN otupí náš program, obává se europoslankyně Gregorová

Doposud ve veřejném prostoru zaznívaly především klady případné aliance Pirátů se Starosty a nezávislými. Na sobotním Celostátním fóru Pirátů se ale dostalo také na argumenty opačné strany. Mluvčím kritiků spojenectví se stala europoslankyně Markéta Gregorová. Podle ní Piráti Starostům ustoupili až příliš. Spolustraníky vyzvala mimo jiné k tomu, aby bránili pirátskou identitu.  

„Začnu jednou z nejčastějších výtek. Před sedmi měsíci jsme do toho šli z pozice silnějšího, ba někoho, kdo může pomoci STANu překročit pětiprocentní hranici. Tento argument byl používán i pro zahájení jednání – ať nepřijdeme o demokratické hlasy, že si nastavíme nepřekročitelný poměr mandátů. Přesto je nám předkládán plán, v němž drtivá většina tzv. mezních mandátů připadá na Piráty, zatímco STAN má své jisté.“ Tak svůj poměrně ostře kritický projev na sobotním sněmu Pirátů, kteří mimo jiné rozhodují právě o koalici se STAN, zahájila europoslankyně Markéta Gregorová.

Podle ní navíc kombinace aktuálních preferencí a vyjednaného poměru přinese v součtu Pirátům jen kolem pěti či šesti mandátů navíc oproti samostatnému postupu. „Jak to tím pádem bude s kampaňovou motivací STANu, který má své jisté? A nás, kteří nemáme zisk moc velký?“ táže se Gregorová. A dále: „Ani slibovaný poměr 3:1 není realitou dohody. Je argumentováno tím, že ambicí spolupráce je změna směřování České republiky, tedy nehrajeme o jisté mandáty pro jednu či druhou stranu. To však neodpovídá slibům vůči celostátnímu fóru a našim ambicím jako straně – spíše nějakému jednorázovému vládnímu projektu.“

Její projev byl skvěle gradovaný. Z poměru podle ní Piráti slevili proto, že je teď STAN silnější. „Nemají ale více preferencí proto, že se lidé méně bojí propadlého hlasu? Proč se operuje s výsledkem krajských voleb, které jsou přirozenou dominantou STANu? Neustoupili jsme zbytečně tam, kde jsme na vzestup STANu měli sami vliv?“ Podle ní je pro STAN každá varianta nyní výhodná. „Co si z toho ale odnášíme my, kromě ústupků ve vlastním programu?“ Následně se zaměřila na programové priority případné aliance, v základu upozornila především na to, že STAN není zárukou prosazování pirátských myšlenek.

„K výhradě svědomí u zrovnoprávnění partnerských svazků už bylo napsáno mnohé. Ano, každý poslanec může kdykoli hlasovat podle sebe. Ale proto existují strany a koalice – aby se spojili ti podobně smýšlející a nedělo se to. Proč jsme ustoupili i zde, či v reformě autorského zákona? Proč jsme si nižším poměrem mandátů nevymínili silnější podporu našich témat? S potenciálem podílet se na vládě máme i historickou šanci vyjednat prosazení menšinových pirátských témat z pozice dominantní vládní strany či koalice,“ míní Gregorová.

Mimo jiné se obává, aby Piráti svůj program neotupili předvolebními kompromisy. „Obhajujeme koalici tím, že tak budeme schopni prosazovat náš program. Ani sami, ani se STANem však premiérské křeslo nezískáme, aniž bychom se spojovali s dalšími subjekty. Jsme tedy připraveni tu teď odsouhlasit spojení s nevyjasněným personálním obsazením i přesto, že to samo o sobě nic neznamená, a pokud budeme chtít do vlády, čeká nás mnohem horší vyjednávání a větší ústupky?“

Nakonec Piráty vyzvala, aby se nevzdávali své identity. „Je legitimní se o identitu bát a chránit ji, i s ní vyrazit směle do světa. Proto vás nebudu přesvědčovat o tom, kterým směrem se máte vydat. Jen bych vás chtěla poprosit, abyste na ni mysleli a ujišťovali se, co pro vás představuje. Pak nám věřím, že zvládneme jakýkoli směr, a že ho zvládneme spolu.“ O koalici se STAN budou Piráti hlasovat do pondělního večera, výsledky strana zveřejní v úterý ráno.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital