V centru Prahy by mohl platit úplný zákaz alkoholu na veřejnosti. Problém bude i otevřená láhev

Protialkoholní vyhláška, která na některých místech v Praze platí už od roku 2008, má být nyní rozšířena na celé pražské centrum. Podle zastupitelů se varianta dílčího zákazu neosvědčila a způsobila pouhé přesunutí problému do okolních ulic. Nově lze navíc pokutovat nejen osoby popíjející, ale i ty, které pouze drží v ruce otevřený alkoholický nápoj. Návrh schválilo zastupitelstvo Prahy 1, definitivně ho má posvětit rada Hlavního města Prahy.

Podle vedení Prahy 1 představuje pití alkoholu v ulicích problém především pro místní obyvatele, kteří si dlouhodobě stěžují na rušení nočního klidu. Zatímco v uplynulých letech prý měla městská policie nejvíce potíží s podnapilými lidmi bez domova, v poslední době řeší údajně nejvíce konfliktů s turisty. „Ti se do Prahy, tedy zejména Prahy 1, přijíždějí bavit a čím dál častěji před provozovnami upřednostňují ulice, náměstí či parky jako místa bujarého alkoholového veselí. Vše na úkor občanů Prahy 1,“ řekl radní dotčené městské části pro bezpečnost Ivan Solil (ČSSD) portálu iDnes.cz.

Výstup z metra na Náměstí Republiky bude uzavřen až od 2. ledna. DPP termín odložil kvůli adventu

Osobám, které vyhlášku nedodrží, bude nejspíš hrozit pokuta ve výši až 10 000 Kč na místě, a až 100 000 v případě správního řízení. Oproti současné situaci jde o dvou - až trojnásobné zvýšení. Sankce však přestanou platit ve dnech mimořádných, jako jsou veřejné slavnosti a silvestrovské či novoroční oslavy. Zákaz se nebude vztahovat ani na restaurační zahrádky nebo okolí prodejních stánků s občerstvením.

„Alkohol piju s neutuchající chutí,“ pochlubil se Zeman novinářům, kteří se ho na to vůbec neptali

Pokud vyhlášku schválí magistrát, mohla by začít platit už začátkem příštího roku.

 

 

SDÍLET
sinfin.digital