V Česku přibývá matek starších 50 let. Nedělejte to, apeluje porodník

Sestra zesnulého krále popu Michaela Jacksona padesátiletá zpěvačka Janet Jacksonová v úterý přivedla na svět své první dítě. Porod chlapce, kterého zpěvačka pojmenovala Eissa, proběhl podle jejího zástupce bez problémů. Trend odkládat rodičovství na pozdější věk je ve světě stále častější, je s ním však spojená celá řada rizik. Jak jsou na tom české statistiky a co narození dítěte po padesátce obnáší?

Čím dál častěji chtějí ženy v zemích po celém světě místo brzkého rodinného života budovat kariéru, a plánování rodiny proto odkládají na pozdější věk. Tento trend můžeme v posledních letech pozorovat i v Česku. V roce 2015 poprvé překročil průměrný věk českých prvorodiček magickou třicítku. Případ Janet Jacksonové je ale stále ojedinělý.

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v roce 2012 novopečených maminek ve věku 50 let a více celkem 10, v roce 2013 dvě a o rok později čtyři.  Největší číslo statistiky zaznamenaly v roce 2015, kdy bylo 50letých maminek 13.

Porody, potraty a přerušení těhotenství u žen starších 50 let

„Za 30 let v gynekologii jsem viděl jen jednu ženu, která otěhotněla přirozeným způsobem v 50 letech,“ řekl pro INFO.cz gynekolog a porodník Alexandr Barták, který provozuje vlastní gynekologickou ordinaci na pražských Vysočanech.

Podobné příklady jako právě narozené dítě Jacksonové podle něj jen popuzují mladé ženy, aby těhotenství odkládaly do vysokého věku. S přibývajícími léty se ale pravděpodobnost otěhotnění prudce snižuje.

„Šlo o lidské selhání." Brněnská klinika vysvětluje záměnu embryí

„Pokud má zdravá žena nechráněný pohlavní styk se zdravým plodným mužem po dobu jednoho roku, pravděpodobnost, že za tuto dobu otěhotní, je ve 20 letech skoro 100% (přesněji asi 97%), ve 30 letech 90%, ve 40 letech asi 40%, v 45 letech nejvýše 10% a kolem padesátky jsou to již jen desetiny procenta,“ upozorňuje Barták.

Podle něj tak vyvstává otázka, zda americká zpěvačka vůbec počala dítě přirozeným způsobem. Pro většinu žen, které po padesátce zatouží po miminku, totiž zbývá jediná možnost – asistovaná reprodukce s použitím darovaného vajíčka od jiné mladší ženy. V Česku ale mají i tak smůlu, zákony totiž zakazují takový typ výkonu provést u ženy starší 49 let. Barták zároveň varuje, že s věkem stoupá i riziko některých vrozených vad, jako je například Downův syndrom.

„Obávám se proto, že tato šílená stařena, co v 50 letech s velkou mediální pozorností porodí dítě, jen zatloukla další hřebík do rakve naší civilizace,“ myslí si Barták.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital