V Praze protestovalo několik tisíc odpůrců potratů, přišel i kardinál Duka či šéf lidovců Bělobrádek

ČTK

luš

Několik tisíc lidí z celého Česka dnes v centru Prahy protestovalo proti umělým potratům. Žádají podporu manželství a rodin s více dětmi. Z Klárova průvod prošel přes Staré Město na Václavské náměstí. Akci poklidně kritizovalo několik lidí, které policie od průvodu oddělovala. Národní pochod pro život a rodinu ukončilo požehnání olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera a společný zpěv Svatováclavského chorálu a české hymny. Podle policie se pochodu účastnilo asi 5000 lidí, pořadatelé počet odhadli na 8000.

Po příchodu na Václavské náměstí lidé, kteří proti pochodu protestovali, rozvinuli na pomníku světce transparent s nápisem Ježíš nám dal svobodu, neberte ji ženám. Po výzvě policie, aby z pomníku slezli, se nechali odvést těžkooděnci. K protestu se přihlásil Institut pro magii a svobodu, který svůj protest nazval Sletem čarodějnic. Názvem prý chtěli naznačit, kam může vést snaha o prosazení poslušnosti. Na organizátoru pochodu jim vadí to, že své aktivity prezentuje jako snahu o obranu žen v těžké životní situaci, ale jedním z cílů hnutí je i plošný zákaz interrupcí, tedy zbavení žen kontroly nad svými těly.

Mnozí z účastníků pochodu nesli české vlajky. Podle pořádajícího Hnutí pro život potraty přispívají k tomu, že početně klesá česká populace. Někteří účastníci pochodu nesli velké bílé kříže nebo tabulky s nápisy Dítě je naděje, Dítě je budoucnost nebo Mít bráchu je cool. Vedle olomouckého arcibiskupa přišel na náměstí i pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, předseda lidovců Pavel Bělobrádek či bývalý politik Alexandr Vondra. „Rodina a s ní i naše společnost, kultura, civilizace vycházející z křesťansko-židovských kořenů a hodnot se dostávají pod stále větší tlak. Pod tlak zvenčí i pod tlak zevnitř,“ řekl Vondra shromážděným.

„Z jihu do Evropy směřují ekonomicky motivovaní a islámsky horliví lidé. Z východu stupňuje tlak Putin, car, který se tváří jako ochránce tradičních hodnot, ale kterému jde o impérium a o moc,“ řekl. Společenskou soudržnost podle něj oslabuje hodnotový relativismus, který vidí v „multikulturalismu a genderismu“.

sinfin.digital