Václav Havel utajil mrtvici, jeho poslední tři roky zmapuje nový dokument

Jan Januš

01. 08. 2019 • 15:06

Prezident Václav Havel zvládl utajit, že ho při cestě do USA v závěru jeho života postihla v New Yorku mrtvice. Havlův zdravotní stav se rychle zlepšil, a tak se jen o pár dní později zúčastnil premiéry jeho divadelní hry Odcházení ve Filadelfii. Vyplývá to z chystaného dokumentárního filmu Tady Havel, slyšíte mě?, který zmapuje poslední tři roky prezidentova života, a ze slov jeho režiséra Petra Jančárka. Pracovní projekce budou k vidění už v listopadu u příležitosti oslav 30. výročí Sametové revoluce, do běžné distribuce film vstoupí v příštím roce.

„To je pan Jančárek a ten mě může točit, i když čůrám,“ citoval včera režisér slova Václava Havla na Letní filmové škole v rámci doprovodného programu týdeníku Respekt, v němž svůj chystaný film představil. Snímek vzniká přímo na popud bývalého prezidenta, který Jančárkovi v roce 2009 nabídl, aby zachytil zbytek jeho života. Režisér tak během tří let pořídil na 200 hodin záběrů, které nyní skládá do celovečerního dokumentu o závěru života Václava Havla, jenž zemřel v prosinci 2011.

„Nebude to naleštěný pomník a ani encyklopedické heslo o Václavu Havlovi,“ říká Jančárek, který s Havlem spolupracoval od roku 2003. Natáčel zejména jeho zdravice a rovněž připravil dokumenty Václav Havel, Praha - Hrad. Prezidenta chce představit jako člověka a tak, jak měl možnost ho poznat a vnímat. Dokument nezobrazí Havla pouze jako státníka a myslitele, s nímž se toužili setkat ty nejvýznamnější světové osobnosti, ale rovněž jako dramatika a svým způsobem i stále obyčejného člověka.

Záběry ho zachycují rovněž v nestandardních situacích, například když plave v berlínském bazénu, nechává si střihat vlasy, luxuje, zahradničí na své chalupě na Hrádečku nebo řídí auto. Film má doprovodit hudba, kterou měl Havel rád, jen práva na ní podle režiséra vyjdou na 160 tisíc dolarů.

Jak Jančárek rovněž uvedl, s financováním filmu pomohla i crowdfundingová kampaň, pomocí níž filmaři vybrali přes milion korun. Na snímku se podílí také další Havlovi spolupracovníci, například bývalý ředitel Knihovny Václava Havla Martin Palouš či člen jeho tiskového odboru Martin Vidlák. Dokument pak spolufinancuje Nadace Michaela Kocába.

Kdy se bude film promítat?

Režisér prý mohl natáčet cokoliv chtěl, některé věci ale nebude publikovat. Havel však podle něj neměl co skrývat: „Nedělal rozdíly mezi sebou soukromým a veřejným.“ Kamera mu tak podle dokumentaristy nevadila, naopak možná působila jako jeho částečná kontrola.

Jančárek natáčel i Havlovy schůzky, musel se ale vždy domluvit s jejich aktéry. „Jseš filmař, tak toč, ne?“ odvětil prý režisér Miloš Forman. Toho film s Havlem zachycuje třeba při humorné situaci, kdy nemohou najít DVD se záznamem nějakého koncertu, nešikovně odsouvají křesla a shodují se, že tady přece někde musí být. Jančárka prý podporuje i Havlova vdova Dagmar Havlové, která se na práce postupně chodí dívat.

Snímek by jeho autoři rádi uvedli i v USA, chtějí jej rovněž přihlásit na některé významné zahraniční festivaly. Právě podle jejich zájmu se pak bude odvíjet i datum české premiéry. V listopadu snímek na pracovních projekcích uvidí donátoři, kteří přispěli na jeho realizaci a budou mít rovněž možnost ho připomínkovat.

Dostanou se tak dál než Václav Havel, který podle režiséra žádné záběry vidět nechtěl: „Říkal, rád bych vám na to přidal peníze, ale nemůžu, nerad bych, aby to vypadalo, že si platím film sám o sobě.“

SDÍLET