Vánoční strom pro Prahu je na cestě, za týden už bude zářit. Podívejte se, jak ho řezali

ČTK

lup

V Roztokách u Křivoklátu dnes dopoledne odborníci uřízli vánoční strom pro Prahu. Zhruba 24 metrů vysoký smrk ztepilý by měl být na Staroměstském náměstí poprvé rozsvícen v sobotu. Odpoledne čeká strom převoz do Nučic u Prahy, odkud bude v pondělí v noci převezen do Prahy. Kácení přihlíželo několik set lidí, v galerii můžete vidět fotografie od redakce Blesk.cz.

Řezání stromu zahájil Jiří Vorlíček, který se na kácení vánočního stromu podílí už pošesté. "Vyřízneme násek a po dohodě s jeřábníkem si potřebujeme ten strom potom trošičku našponovat do toho směru, kde předpokládáme, že chceme, aby se nám zhoupl," popsal Vorlíček postup kácení. Kolem 10:00 už uříznutý strom visel na jeřábu, nyní pokračuje jeho očišťování a příprava k naložení na speciální nákladní vůz.

Šestašedesát let starý smrk nebude jako vánoční strom sloužit poprvé, jedna z místních rodin ho v době, kdy se ještě snadno vešel domů, měla během svátků ozdobený v domku, poté ho vysadila na jeho dosavadní místo v údolí Berounky.

Strom, který byl vybrán z přibližně 20 kandidátů, dosud stál na soukromém pozemku v blízkosti drátů vysokého napětí. Majitel by ho proto musel nechat odstranit i v případě, že by strom pro vánoční trhy nebyl vybrán. Tip v soutěži o strom na Staroměstské náměstí dal muž, jenž návrhy na jehličnany, které mají před Vánoci zdobit Staroměstské náměstí, pravidelně posílá.

sinfin.digital