Vesnické zábavy a pivo na kopané bez EET? Finanční správa chystá úlevu pro venkovské spolky

20. 04. 2017 • 17:25

Finanční správa do konce dubna zveřejní řešení, které by mělo ulevit venkovským spolkům a neziskovým organizacím při elektronické evidenci tržeb. Uvedl to její šéf Martin Janeček. Možným řešením je podle něj navýšení hranice tržeb nebo rozšíření činností, které by nepodléhaly EET.

„Spolky mají úplně jiný charakter podnikání, kdy není cílem zisk. Není to podle mě výdělečná činnost. Proto to chceme řešit a do konce dubna oznámíme řešení,“ uvedl i ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Na počátku března finanční správa vydala sborník příkladů, kdy musí či nemusí neziskové organizace vést EET. Venkovské spolky musí i přes svou dobrovolnickou činnost evidovat tržby z drobné vedlejší podnikatelské činnosti, které překročí 175 000 korun ročně. Jde například o prodej stánkového občerstvení při venkovském fotbalovém zápase, který pořádá místní spolek. Může jít rovněž o různé plesy nebo místní zábavy, jejich cílem není vytvářet zisk.

„Zpětná vazba je taková, že ta částka je blízko tomu, co považují i spolky za drobnou podnikatelskou činnost a do konce dubna dáme stanovisko, jak k tomu přistoupíme,“ uvedl Janeček. Upozornil na to, že částka není uvedena v zákoně, ale jen v metodice Finanční správy.

„Evidenční povinnost pro malé vesnické spolky, které pořádají pro místní občany pouze několik akcí či zábav ročně, nedává velký smysl, a proto mnoho z nich od samotného pořádání odrazuje,“ uvedl na konferenci zakladatel pokladního systému Septim.cz Zbyněk Švec.

Zároveň upozornil na to, že v poslední době vzniklo několik řešení, které by v případě EET zatížilo spolky minimálně. „Pokud potřebují spolky jen několik málo pokladen, mohou situaci řešit jejich zapůjčením. V situacích, kdy potřebují zajistit pokladny pro desítky stánků, jako třeba v případě pořádání festivalů a podobných akcí, mohou využít možnost zapůjčení pokladen s přednabitými kartami. V praxi to pak znamená, že si návštěvníci u vstupu pouze nabijí kartu na určitou částku, která se jednorázově odešle do EET, a u jednotlivých stánků už pouze 'pípají' na platební terminály,“ uvedl Švec.

EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Od startu EET do dneška eviduje tržby zhruba 143 000 podnikatelů.