Víme s kým se v Česku setká europoslanecká mise, Peksa nechal vyškrtnout INFO.CZ

Michal Půr

19. 12. 2019 • 15:30

Mise poslanců Evropského parlamentu, která má na konci února přijet do Česka vyšetřovat střet zájmů Andreje Babiše, se vedle úředníků setká téměř výhradně s Babišovými kritiky. Vyplývá to z e-mailové korespondence europoslanců, kterou má INFO.CZ k dispozici. I jeho šéfredaktor měl být jedním ze zástupců médií, s nimiž se zákonodárci mají potkat, ale pirátský europoslanec Mikuláš Peksa jej nechal vyškrtnout kvůli údajnému napojení na Čínu.

„Všichni si uvědomujeme, jaká je situace v České republice. Veřejnoprávní média a justice jsou v ohrožení. Doporučuji do agendy zahrnout jen setkání, která mají něco společného s tím, čeho chceme dosáhnout – ochrany finančních zájmů EU v členských státech. Jinak bychom riskovali, že z Andreje Babiše uděláme oběť. Dali bychom Andreji Babišovi příležitost, aby nás obvinil, že jsme ovlivněni vlastními názory či pocity,“ píše v jednom z emailů europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Emailová korespondence europoslanců

Dá se očekávat, že mise nebude mít s českým premiérem příliš slitování. V jejím čele bude stát pravděpodobně německá europoslankyně Monika Hohlmeierová, která v Evropském parlamentu vystupuje i s plackou, kterou nosí příznivci hnutí Milion chvilek pro demokracii. Jeho šéf Mikuláš Minář má být rovněž jedním z těch, kteří se s europoslanci setkají. Kromě několika dalších neziskovek (Transparency International či Rekonstrukce státu) jde i o bývalé Babišovy spolupracovníky Lukáše Wagenknechta či Ondřeje Závodského.

„Je to ukázka, jak fungují Češi v Evropském parlamentu. Přenáší boje z vnitropolitické na evropskou úroveň. Jsou to všechno lidi, kteří mě nenávidí. Paní Hohlmeirovou neznám, ale rád bych ji přivítal a vše vysvětlil,“ reagoval pro INFO.CZ Andrej Babiš. Premiér ovšem nefiguruje na seznamu pozvaných a není vůbec jisté, že Hohlmeirová nakonec misi povede. Evropský parlament ji nedávno zbavil imunity, protože v Německu čelí vyšetřování, že utekla od nehody.

Europoslanci se zřejmě nesetkají jenom s politiky. Jednat by mohli například se zástupci malých zemědělců, konkrétně s Jaroslavem Šebkem z Asociace soukromých zemědělců. „Mohl by zprostředkovat zkušenosti malých zemědělců s dotacemi (dobré i špatné) a říci, jak byl jejich byznys sabotován velkými společnostmi,“ stojí v jednom z e-mailů. Zástupce Evropského parlamentu čeká také setkání s vybranými médii, konkrétně se zástupci Forum24, Echo24, České televize, Hospodářských novin, Respektu, Deníku N, Deníku Referendum či Českého rozhlasu.

SDÍLET