Víte, co pálíte? Platí přísnější zákon o ochraně ovzduší

Michaela Kratochvílová

01. 01. 2017 • 12:39

Počínaje Novým rokem můžou inspektoři kontrolovat, čím doma topíte. K prověření vašeho kotle je může navést tip zaslaný prostřednictvím aplikace Čistý komín. Kontroverzní zákon podle kritiků navádí lidi, aby šmírovali své sousedy a udávali je, pokud mají podezření, že topí špatně. Situace tak brzy může být podobná jako s EET, kde za první měsíc provozu dorazilo na dva tisíce udání.

Valí se vám z komína hustý dým a za plotem se krčí soused s mobilním telefonem namířeným na váš dům? S velkou pravděpodobností můžete brzy očekávat nepříjemnou návštěvu. Od Nového roku smějí do vašeho domova vstoupit kontroloři a do detailu zkoumat, čím vlastně topíte. Místo pozvánky postačí udání zaslané prostřednictvím aplikace Čistý komín.

Poslanecká sněmovna schválila kontroverzní novelu zákona na podzim, pravicová opozice se s ní odmítá smířit a chystá se zkraje roku podat stížnost k Ústavnímu soudu. Podle ODS a TOP 09 bude z důvodu kontrol docházet k narušení soukromí a domovní svobody.

Úřady popřely, že by v souvislosti se zavedením zákona plánovaly na leden plošné kontroly. Pokud dostanou informaci o možném špatném palivu, nebo dokonce spalování odpadků, nejprve písemně upozorní majitele domu a dají mu lhůtu k nápravě. Pokud se stížnost do roka bude opakovat, bude moci pověřený kontrolor vstoupit do nemovitosti a zkontrolovat dodržování povinností, vlastník nebo uživatel ho musí pustit ke zdroji a palivům. Za pochybení hrozí pokuta až 50 000 korun.

Mezi lidmi se v souvislosti s novelou zákona ozývá řada kritických hlasů. Někteří poukazují na ceny paliv, které se průběžně zvyšují, a s tím související využívání nekvalitního hnědého uhlí nebo dalších neekologických variant. Stejné je to s pokutou, kdy občané uvádějí, že pokud někdo nemá na kvalitní palivo, nebude mít ani na pokutu, leda by netopil a zmrznul.

SDÍLET