Víte, co pálíte? Platí přísnější zákon o ochraně ovzduší

Počínaje Novým rokem můžou inspektoři kontrolovat, čím doma topíte. K prověření vašeho kotle je může navést tip zaslaný prostřednictvím aplikace Čistý komín. Kontroverzní zákon podle kritiků navádí lidi, aby šmírovali své sousedy a udávali je, pokud mají podezření, že topí špatně. Situace tak brzy může být podobná jako s EET, kde za první měsíc provozu dorazilo na dva tisíce udání.

Valí se vám z komína hustý dým a za plotem se krčí soused s mobilním telefonem namířeným na váš dům? S velkou pravděpodobností můžete brzy očekávat nepříjemnou návštěvu. Od Nového roku smějí do vašeho domova vstoupit kontroloři a do detailu zkoumat, čím vlastně topíte. Místo pozvánky postačí udání zaslané prostřednictvím aplikace Čistý komín.

Poslanecká sněmovna schválila kontroverzní novelu zákona na podzim, pravicová opozice se s ní odmítá smířit a chystá se zkraje roku podat stížnost k Ústavnímu soudu. Podle ODS a TOP 09 bude z důvodu kontrol docházet k narušení soukromí a domovní svobody.

Češi dýchají špatný vzduch. 5500 jich kvůli znečištění zemřelo předčasně

Úřady popřely, že by v souvislosti se zavedením zákona plánovaly na leden plošné kontroly. Pokud dostanou informaci o možném špatném palivu, nebo dokonce spalování odpadků, nejprve písemně upozorní majitele domu a dají mu lhůtu k nápravě. Pokud se stížnost do roka bude opakovat, bude moci pověřený kontrolor vstoupit do nemovitosti a zkontrolovat dodržování povinností, vlastník nebo uživatel ho musí pustit ke zdroji a palivům. Za pochybení hrozí pokuta až 50 000 korun.

Mezi lidmi se v souvislosti s novelou zákona ozývá řada kritických hlasů. Někteří poukazují na ceny paliv, které se průběžně zvyšují, a s tím související využívání nekvalitního hnědého uhlí nebo dalších neekologických variant. Stejné je to s pokutou, kdy občané uvádějí, že pokud někdo nemá na kvalitní palivo, nebude mít ani na pokutu, leda by netopil a zmrznul.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital