Vláda a odbory se shodly na vyšší nemocenské. O kolik budete dostávat víc?

ČTK

Vláda, odbory a zástupci zaměstnavatelů se dohodli, že nemocenská má být vyšší. Existují tři varianty, jak by se mohla změnit.

Změnu chce vláda přidat k novele o zdravotním pojištění, která už je ve sněmovně. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nemá problém ani s novým návrhem, s nímž dnes přišli odboráři, ale trvá na shodě s ANO a KDU-ČSL, kterou budou vládní strany hledat na středeční koaliční radě. Odbory přišly s návrhem vyšší nemocenské, vycházejí z toho, že při průměrné mzdě by dávka neplnila potřebnou funkci.

V prvních třech dnech nemoci teď lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny. Následně hradí 60 procent takzvaného redukovaného denního vyměřovacího základu stát. Ministerstvo na jednání tripartity přišlo se dvěma návrhy. Podle prvního by nově stát už od 31. do 60. dne nemoci hradil 66 procent základu, následně by šlo o 72 procent. Ve druhé by byl nárůst výraznější, na 78 procent základu by se však dávka z původních 60 procent posunula až od 61. dne nemoci.

Podle mluvčí odborů předseda ČMKOS Josef Středula přišel na jednání ještě se třetí variantou, podle které by šlo o zvýšení na 78 procent už od 31. dne nemoci. Středula potřebu shody na zvýšení nemocenské dříve označoval za nesmírně důležitou, protože při delší nemoci může podle něj člověk rychle spadnout do chudoby.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj ČTK sdělil, že svaz prosazuje ucelené a systémové řešení. Před jednáním uvedl, že svaz je připraven podpořit první variantu ministerstva. 

sinfin.digital