Vláda bez důvěry odvolává lidi pro ztrátu důvěry. Je to protimluv, vyčetl Babišovi Farský

Poslanci se celé dopoledne dohadovali, zda je legitimní, aby vláda Andreje Babiše v demisi přistupovala k čistkám ve státních úřadech a na ministerstvech. Přestože si program schůze zase neschválili, opět totiž spolehlivě zafungoval blok stran složený z hnutí ANO, KSČM a SPD, debata na plénu se postupem času zvrhla. De facto to ale nebyl dialog, Andrej Babiš a zástupci opozice totiž vedli rozpravu mimoběžně, naprosto se míjeli v argumentech. Jejich souhrn jsme zveřejnili v jiném textu, za bližší pozornost ale jistě stojí vystoupení volebního lídra Starostů Jana Farského.

Zatímco předseda hnutí ANO občanským a sociálním demokratům vyčítal jejich chování v minulých vládách, opozice se pokoušela premiéra v demisi dotlačit k tomu, aby se jeho vláda chovala jako všechny předešlé v obdobné situaci, tedy zdrženlivě. Babiš se ale může opřít o komunisty a Okamuru, i proto má v podstatě volné pole působnosti. Farský mu nicméně vyčetl, že je absurdní, pokud vláda bez důvěry sněmovny obhajuje odvolávání lidí z úřadů tím, že ztratili jeho důvěru. „Vláda bez důvěry, která důvěru ani nedostala, odvolává někoho pro ztrátu důvěry. Vždyť je to protimluv,“ zahájil své vystoupení Farský.

Sněmovna cupovala personální politiku Babišovy vlády, program mimořádné schůze ale neschválila

„A když se pak ještě přidá to, že stíhaný premiér odvolává jiné pro podezření, tak kde je ta presumpce neviny, na kterou se tak odvolávají všichni ti, kteří říkají, že nám přece může vládnout trestně stíhaná osoba. Kde jste ji nechali, v těch chvílích, kdy se to má týkat vás? Ta situace, kdy se někteří tváří, že jsou nad zákony, že zákony pro ně platí do té chvíle, dokud jsou pro ně výhodné, ale ve chvíli, kdy by se podle nich měli začít chovat, tak je obchází, ohýbají nebo vůbec nedodržují. To je přece tristní, smutné a pro Českou republiku hrozně špatné sdělení,“ pokračoval poslanec STAN.

Podle něj je tak premiér a předseda hnutí ANO spoluodpovědný za atmosféru, která aktuálně panuje v České republice a která byla zvýrazněna včerejším inauguračním projevem prezidenta Miloše Zemana. „To je něco, co neprobíhá jenom v této budově, ale co ovlivňuje komunikaci ve všech úrovních České republiky. To je rozklad společnosti, na kterém se tímto podílíte a za něj také nesete odpovědnost, protože to, co dneska probíhá v těchto sálech, to, co probíhalo na Hradě včera při inauguraci, to, jakým způsobem se agrese rozšiřuje do komunikace lidí, to bohužel bude ovlivňovat a ovlivňuje i komunikaci lidí dneska ještě na sociálních sítích, ale příště i tu mezilidskou,“ myslí si Farský.

Kontrola GIBS není jen na povel Babiše, řekla poslancům Schillerová. Měla prý řadu podnětů

Podle něj jde o škody, které se budou špatně v budoucnu napravovat. Zároveň zdůraznil, že se nejedná pouze o lidi, kteří jsou premiérem nebo ministry jeho vlády odvoláni. Neboť pokud je odvolán, případně je mu odvoláním vyhrožováno, šíří se kolem něj podle Farského strach a ti ostatní už jsou daleko poslušnější. „Není to nic nového, není to nic neozkoušeného. Viděli jsme to v médiích. Telefonáty Andreje Babiše do jím čerstvě zakoupené MAFRY, kdy hlásí, jestli vědí, s kým mají tu čest. Jestli vědí, kdo je teď majitelem těch novin. Na zbytek novinářů to funguje mnohdy jako autocenzura,“ uvedl Farský.

„Čest těm, kteří tomu nepodlehli. Ale bohužel většinově to tak funguje. Stejně tak funguje to, že když jednoho vyhodíte a ještě ho přitom zostudíte, ostrakizujete, u deseti dalších si získáte poslušnost. To je to, co rozkládá českou státní správu, a to je to, z čeho se tady budeme dlouho sbírat. Strach není dobrým vládcem,“ zdůraznil poslanec. Nakonec také Babišovi připomněl, že svolání mimořádné schůze podepsalo šest stran, které zastupují 2,3 milionu voličů, zatímco hnutí ANO loni na podzim volilo jen 1,5 milionu lidí.

Sněmovna griluje Babiše za čistky: Máte jen mandát topit a svítit, se Zemanem se podílíte na rozkladu Česka

V tomto punktu Farský ale přesný nebyl, Babišova formace sice ve volbách obdržela necelých třicet procent hlasů, avšak ve sněmovně může počítat také s hlasy pro KSČM a SPD. Dohromady tak Babiš pracuje s většinou 115 hlasů, která může kdykoli iniciativu oněch šesti stran, které měl Farský na mysli, zablokovat. Ostatně se tak již od podzimních voleb děje a tento týden se tato převaha projevila nejen dnes, ale také ve středu při pokusu projednat odvolání Tomia Okamuru z postu místopředsedy dolní komory.

SDÍLET
sinfin.digital