Vláda otevřela cestu k rozdělení ČEZ, kritici poukazují na rizika

E15 PREMIUM | Vláda ve středu schválila návrh zákona o přeměnách obchodních společností a družstev, díky kterému by posílila pozici majoritních akcionářů a otevřela by si cestu k restrukturalizaci energetické skupiny ČEZ. Zákon, který kritici považují za protiústavní, musí odhlasovat ještě obě komory parlamentu.

Text vyšel 18. května v prémiové sekci našeho partnerského webu E15. Předplatitelé INFO.CZ ho mají dostupný v plné verzi.

Snaha o změnu pravidel při přeměnách společností se vrací do debaty zhruba čtvrt roku poté, co v lednu Legislativní rada vlády původní podobu zákona nedoporučila ke schválení. Argumentovala tím, že je zákon účelový a dopadá jen na jednu společnost, čímž odporuje ústavě.

Nyní vláda v tichosti a v rozporu s původním programem schůze schválila verzi, která má tuto hlavní námitku napravit a platnost regulace alespoň částečně zobecnit. Analytici se však obávají, že provedené úpravy nemusejí stačit. Vláda sice regulaci rozšiřuje na všechny kotované – tedy na burze obchodované – firmy, zároveň ale podmínky pro přeměny společností zmírňuje.

Oproti původní verzi schvalování přeměn nebude vyžadovat souhlas 85 procent na valné hromadě přítomných akcionářů, ale pouze 75 procent, a to z důvodu všeobecně vysokého podílu pasivních investorů. Valná hromada má být usnášeníschopná v případě, kdy jsou přítomni akcionáři vlastnící akcie, jejichž jmenovitá hodnota přesahuje dvě třetiny základního kapitálu firmy, tedy stejný podíl jako v lednové verzi. Doposud je podle platné legislativy k přeměně potřeba devadesátiprocentní podíl všech akcionářů.

„Nastavené hranice by měly v praxi umožnit realizaci takových přeměn u kotovaných společností, aby v kombinaci se zvýšenou mírou ochrany práv menšinových akcionářů zabránily možnosti zneužívání těchto právních institutů,“ napsalo v tiskové zprávě ministerstvo spravedlnosti, které návrh předložilo. Rezort zároveň doplnil, že nastavené hranice jsou běžnou praxí v rámci členských států Evropské unie.

sinfin.digital