Vláda pendlery postavila před životní Sofiinu volbu. Nemají žádnou jistotu, říká senátor Balatka

Jednou ze skupin, na které tvrdě dopadla mimořádná opatření v souvislosti s epidemií koronaviru, jsou takzvaní pendleři, tedy ti Češi, kteří za prací dojíždějí do zahraničí. Každodenní cesty mají nově až na výjimky zakázané a můžou jedině odjet do ciziny na tři týdny. Po návratu je v takovém případě navíc čeká dvoutýdenní karanténa. „Hlavní problém téhle situace je, že se neustále mění pravidla a lidé nemají žádnou jistotu,“ říká k tomu senátor za Sokolovsko Miroslav Balatka (STAN), který se rozhodl situaci pendlerů řešit, i vzhledem k tomu, že v jeho volebním obvodě jich je několik tisíc. A advokát Michal Staněk podal soudu podnět na zrušení omezení, která se pendlerů týkají a která považuje za protiústavní. Oba pro INFO.CZ řekli podrobnosti.

Dojet za prací za hranice a vrátit se domů do Česka. Taková byla každodenní realita pendlerů, tedy podle některých odhadů až dvou set tisíc Čechů převážně z pohraničí, kteří pracují v sousedních státech. Vláda tomu učinila kvůli epidemii koronaviru konec.

„Co se týče aktuálního rozhodnutí vlády, kdy jsou pro pendlery stanovené doporučené jednadvacetidenní turnusy následované 14denní povinnou karanténou, tak to mi nepřijde jako kompromis, ale spíš jako přenesení odpovědnosti za vládní rozhodnutí včetně dopadů na přeshraniční pracovníky. A to bez kompenzace,“ říká pro INFO.CZ senátor Miroslav Balatka. V Karlovarském kraji, kam spadá i jeho senátní obvod, žije podle odhadů až čtyřicet tisíc pendlerů a to je jeden z důvodů, proč se Balatka rozhodl situací zabývat.

Pendleři se zlobí: Čelíme útokům a osočování. Proč nezavřete taky Prahu?

Senátor založil facebookovou skupinu sdružující pendlery, do níž se během několika dní přidalo přes sedm tisíc lidí, kterých se mimořádná opatření dotýkají. „Ve skupině se sdílí i informace a fotky z jednotlivých hraničních přechodů, jak dlouhé jsou čekací doby a fronty, další praktické věci jako potřebné nové dokumenty na hranice, kde a jak je tisknout a vyplňovat, a tak podobně. Také se tam snažíme s mým týmem přispívat aktuálními informacemi,“ popisuje Balatka, na kterého se pendleři obracejí i osobně.

Balatka říká, že vláda postavila pendlery před Sofiinu volbu. „Jako by řekla: Milí pendleři, buď se rozhodněte ohrozit své zdraví v zahraničí na tři týdny bez možnosti návratu domů a poté dva týdny karanténa a alespoň nějaké peníze si tak vyděláte, nebo se rozhodněte zůstat doma, ale nedostanete nic. A tím přijdete i o práci,“ popisuje dilema pracovníků senátor a dodává, že nejohroženější jsou mezi přeshraničními pracovníky matky samoživitelky. I kdyby jim zahraniční zaměstnavatel poskytl ubytování, nemůžou ho kvůli dětem v Česku využít.

Pendleři Balatkovi dle jeho slov často píší, že sice chápou nutnost ochrany zdraví, ale připadají si, jako kdyby je vláda hodila přes palubu a trestala je za to, že pracují v zahraničí. Problém pro ně mimo jiné představuje skutečnost, že na rozdíl od tuzemských zaměstnanců budou v případě, že o práci přijdou, hůře získávat podporu z českého sociálního systému. Potřebují totiž originál podepsané výpovědi od zahraničního zaměstnavatele. Doba čekání na vydání rozhodnutí o přiznání podpory se navíc pohybuje v řádu měsíců.

Co říká Prymula a Schillerová není důležité, soudit se půjde. A Babiše to může zničit

Dalším z těch, kteří se rozhodli pomoci pendlerům s vyřešení současného stavu je advokát Michal Staněk. Ten podal Městskému soudu v Praze návrh na úplné zrušení vládního nařízení znemožňujícího přeshraniční cesty za prací. Impulzem pro něj byla situace vlastního otce, který je sám pendlerem. Právě jeho jménem jako právní zástupce podal příslušný návrh, o kterém nyní musí soud do devadesáti dnů rozhodnout. „Důvodem je naprostá nepřiměřenost posledních opatření ve vztahu k pendlerům jako celku. V nejtěžší době, jakou si republika kdy procházela, stát tímto opatřením odlučuje od sebe rodiny, manžely od manželek a dětí, a to nejméně na tři týdny,“ říká Staněk. „Pokud se rozhodnou zůstat radši doma v Česku s rodinou, tak už možná po těch týdnech a měsících ani žádnou práci mít v zahraniční nebudou a skončí tedy v Česku na podpoře (pokud na ni budou mít vůbec nárok). Domýšlí vůbec stát takové dopady svých opatření? Přijde mi, že nikoliv, a proto ten návrh na zrušení,“ vysvětluje advokát.

Staněk situaci konzultoval s experty na ústavní právo a společně došli k názoru, že celé opatření je protiústavní. „Konkrétně koliduje se základním lidským právem garantovaným Listinou základních práv a svobod, a to právem na získávání prostředků pro své životní potřeby prací. Zadruhé je diskriminační a neproporční. Vysvětlím: proč se omezení vztahují jen na pendlery do Německa a Rakouska? Co Polsko a Slovensko? Odpověď žádná,“ popisuje Staněk souvislosti. Dodává, že sám podporuje všechna dosavadní nařízení vlády v zájmu ochrany veřejného zdraví. V případě pendlerů ale podle něj dochází ke kolizi dvou práv, která se dostávají do vzájemného nepoměru. „Zájem na kolektivním blahu – ochraně veřejného zdraví – naprosto válcuje individuální zájmy jednotlivce – pendlerů. A to nejde. Alespoň ne v demokratickém právním státě, ve kterém stále žijeme,“ říká Staněk.

„Upřímně doufám, že vláda sama sezná, jaké nesmyslné opatření pro pendlery vydala, a zruší ho sama dřív, než soud rozhodne o mém návrhu. Ale co když ne? V tom případě je dobře, že je návrh na zrušení toho opatření podán a nezbývá než doufá. Snad se soud „pochlapí“ a rozhodne v této mimořádné věci v řádu dnů nebo týdnů, jde ostatně o osudy a živobytí desetitisíců českých občanů. Moc bych si přál, aby to bylo do konce týdne, aby pendleři v pondělí věděli, na čem jsou,“ věří Staněk v rychle řešení situace.

 
SDÍLET
sinfin.digital