Vláda pomáhá a pomáhat bude. Možná ale bude muset prodat pivovar nebo nějaký hotel, říká Czernin

Koalice SPOLU bude v podzimních volbách do horní komory v devatenácti ze sedmadvaceti obvodů, ve kterých voliči rozhodnou o svých senátorech, postupovat koordinovaně. Ve zbylých osmi si nicméně jejich kandidáti budou konkurovat. Nejen o tom jsme hovořili s prvním místopředsedou TOP 09 Tomášem Czerninem. TOP 09 totiž v úterý přišla s tím, že by vláda měla začít uvažovat o prodeji některých státních podniků. „Já si skutečně myslím, že úkolem vlády není vařit pivo,“ říká Czernin.

Zástupci koalice Spolu v úterý podepsali memorandum o společném postupu v podzimních senátních volbách. Společné kandidáty ale budete mít jen v devatenácti ze sedmadvaceti obvodů, ve kterých letos voliči rozhodnou o jménech svých zástupců v horní komoře. Proč nejdete do voleb společně ve všech těchto obvodech?

Jsme samozřejmě demokratické strany, a naši členové o společném postupu jednali ve všech regionech. V osmi okrscích se ale nakonec nenašla jednoznačná shoda na jednom kandidátovi, nicméně většinou jsou pro nás přijatelní i protikandidáti z ostatních stran koalice SPOLU, takže jsme domluveni na případné vzájemné podpoře ve druhém kole senátních voleb.

Jinými slovy to znamená, že v osmi obvodech půjdou kandidáti stran, které tvoří koalici SPOLU, proti sobě?

A většinou jde o kandidáty KDU-ČSL a ODS. V několika případech to bude souboj kandidáta ODS a TOP 09.

Vláda má v Senátu vcelku dominantní pozici, jaký je ale váš cíl, pokud jde o TOP 09?

My jako TOP 09 máme vzestupnou tendenci: v roce 2016, když jsem byl zvolen do Senátu, tak jsem tam byl za naši stranu zvolen pouze já. Ve volbách v roce 2018 byl zvolen za TOP 09 Herbert Pavera a o dva roky později Jan Grulich a Tomáš Třetina. Po každých těchto volbách jsme tedy posílili o sto procent, a já bych byl rád, abychom tento trend zachovali. Máme kvalitní kandidáty, vybírali jsme je dlouho a odpovědně, a já věřím, že se úspěch dostaví.

Na druhou stranu platí, že se TOP 09 v posledních průzkumech pohybuje okolo pěti procent, někdy i pod nimi. Je tedy váš cíl realistický?

Senátní volby jsou přece jen volby osobností, takže já osobně to považuju za reálné. Naši kandidáti jsou skutečně osobnosti, které jsou ve svých regionech známí, mají za sebou nějakou užitečnou práci, prosadili se ve svých oborech. Takže nemám důvod nevěřit v dobrý výsledek.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • K čemu vyzvala TOP 09, pokud jde o státní rozpočet?
  • Jak hodnotí poslední výroky zakladatele a bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska?
  • A kterých podniků by se měl stát podle TOP 09 zbavit?
sinfin.digital