Vláda zůstává v křeči. Babiš od Zemana odešel bez novinek, prezident prý Ústavu neporušuje

lup

11. 07. 2019 • 20:08

Premiér Andrej Babiš jednal s prezidentem Milošem Zemanem o vládní krizi, tedy primárně o ministru kultury Antonínu Staňkovi, jehož rezignaci hlava státu nechce vyhovět. "Pan prezident má svůj názor na roli pana Staňka a taky má svůj názor na pana (Michala) Šmardu, kterého nepovažuje za ideálního kandidáta na tento post," řekl Babiš. Za smysl dnešní schůzky označil, že mohl s prezidentem poprvé mluvit o situaci a opakovaně uvedl, že nemá pocit, že by Zeman porušoval Ústavu.

Babiš se po schůzce držel zkrátka. Před novináři opakovaně argumentoval tím, že prezidentovi vysvětlil, že chce dodržovat koaliční smlouvu. Poznamenal, že (stejně jako Zeman) nepovažuje Michala Šmardu za ideálního kandidáta na místo Antonína Staňka, ale nová nominace je výhradně v kompetenci ČSSD. Ta ovšem jiné jméno odmítá.

Pozoruhodný moment byla Babišova odpověď, že nevidí, že by prezident postupoval proti Ústavě. "Pan prezident si je vědom Ústavy. Na druhou stranu, ještě neřekl závazné stanovisko a mluví o tom, že tady není žádná lhůta," uvedl Babiš. Ústava v dané věci skutečně lhůtu nezmiňuje, ovšem vykládá se obyčejně tak, že prezident koná bez zbytečného odkladu. Demisi Staňka musí vyhovět.

Babiš chce krizi kolem ministra kultury vyřešit nejpozději příští týden. Závěry dnešní schůzky lze ovšem interpretovat jako nulový posun a tedy tak, že Zeman nehodlá ustoupit. Klíčový bude v první řadě zítřek, kdy se Zeman setká i s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a s ministrem Staňkem. Mezi sociálními demokraty přitom sílí volání po odchodu z koalice, což by Babiše stavělo před dilema, jak dál postupovat, aby se udržel u vlády, a zda se ve sněmovně opírat nejen o KSČM, ale i SPD.

SDÍLET