Vláda zůstává v křeči. Babiš od Zemana odešel bez novinek, prezident prý Ústavu neporušuje

lup

Premiér Andrej Babiš jednal s prezidentem Milošem Zemanem o vládní krizi, tedy primárně o ministru kultury Antonínu Staňkovi, jehož rezignaci hlava státu nechce vyhovět. "Pan prezident má svůj názor na roli pana Staňka a taky má svůj názor na pana (Michala) Šmardu, kterého nepovažuje za ideálního kandidáta na tento post," řekl Babiš. Za smysl dnešní schůzky označil, že mohl s prezidentem poprvé mluvit o situaci a opakovaně uvedl, že nemá pocit, že by Zeman porušoval Ústavu.

Babiš se po schůzce držel zkrátka. Před novináři opakovaně argumentoval tím, že prezidentovi vysvětlil, že chce dodržovat koaliční smlouvu. Poznamenal, že (stejně jako Zeman) nepovažuje Michala Šmardu za ideálního kandidáta na místo Antonína Staňka, ale nová nominace je výhradně v kompetenci ČSSD. Ta ovšem jiné jméno odmítá.

Pozoruhodný moment byla Babišova odpověď, že nevidí, že by prezident postupoval proti Ústavě. "Pan prezident si je vědom Ústavy. Na druhou stranu, ještě neřekl závazné stanovisko a mluví o tom, že tady není žádná lhůta," uvedl Babiš. Ústava v dané věci skutečně lhůtu nezmiňuje, ovšem vykládá se obyčejně tak, že prezident koná bez zbytečného odkladu. Demisi Staňka musí vyhovět.

sinfin.digital