Vládní spor o ČEZ: Piráti kritizují Stanjurův manévr. Nejsem automat na razítka a podpisy, hájí se ministr financí

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) blokuje nominace Pirátů do dozorčí rady polostátní firmy ČEZ. Nejprve odmítl Lukáše Wagenknechta, následně se mu nezamlouval ani Janusz Konieczny. Podle Konieczného si přitom ČEZ musí získat důvěru. „Musí se umět ubránit zájmům klientelistických skupin. Čeká ho řada důležitých strategických rozhodnutí,“ uvedl Konieczny v rozhovoru pro INFO.CZ.

Konieczny upozorňuje, že zablokování nominace Pirátů coby vládní strany nemá v posledních letech obdoby. „A pan ministr Stanjura svůj krok ani nijak racionálně neodůvodnil. Předpokládám přitom, že všichni chceme, aby se důkladně prověřilo zadávání zakázek, prodej majetku, sponzoring či například zahraniční investice,“ říká. Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS pro INFO.CZ kontruje takto: „Nominace do dozorčí rady ČEZ, ale i jiných státních firem posílá ministr financí a nemyslím si, že má být automatem na razítka a podpisy.“

A dodává, že v podstatě každé politické straně včetně té vlastní nějakou nominaci odmítl, vysvětlil k tomu své důvody a s danou stranou našel jiného kompetentního nominanta. „Nemyslím si tedy, že by současná debata ve veřejném prostoru byla cokoliv nestandardního nebo že by představovala problém uvnitř koalice. Jsem přesvědčen, že v blízké době najdeme s koaličními partnery shodu na kvalitních kandidátech, kteří budou do dozorčí rady ČEZ kooptováni,“ má za to Stanujra.

Ostatně ministr financí už dříve pro týdeník Respekt nebo Hospodářské noviny uvedl, že je připraven s Piráty jednat. A věří, že do dozorčí rady ČEZ bude nalezen kandidát, na kterém bude shoda. Stanjura tak reagoval na tiskové prohlášení Pirátů, kteří v pondělí uvedli, že vyvolají dohadovací řízení v rámci koalice. „Budeme za Piráty trvat na tom, aby v dozorčí radě usedli lidé, kteří dohlédnou po odborné stránce na řádné hospodaření tohoto energetického gigantu, kterým ČEZ je, aby zisky nekončily v kapsách pochybných podnikatelů s kontakty, ale byly odvedeny do státního rozpočtu, ze kterého se platí pomoc domácnostem se zdražováním,“ vysvětlil předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Na obzoru se tak rýsuje první vážnější koaliční pře. A to v čase, kdy Piráti přišli s tím, že na příštím jednání koaliční rady předloží návrh na zavedení sektorové daně pro energetické společnosti. Chtějí tak posílit příjmy rozpočtu o deset až dvacet miliard korun. Zatímco lidovci, TOP 09 a STAN jsou ochotni o návrhu jednat, ODS je proti. 

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč podle Pirátů ministr financí odmítl jejich kandidáty?
  • Jaký bude další postup?
  • A jaké důsledky to pro pirátského nominanta v dozorčí radě ČEZu bude mít?
sinfin.digital