Vojtěch: poslušný správce resortu. S Babišem v zádech by ale obstál málokdo, míní Kunštát

Odchod ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha byl podle politologa Daniela Kunštáta otázkou času. V rozhovoru pro INFO.CZ uvažuje o tom, do jaké míry byla rezignace Vojtěcha vynuceným tahem. „Volby jsou přede dveřmi. Ideální příležitost předhodit lvům nějaké to obětní jehňátko. A dnes už bývalý ministr zdravotnictví je pro tyto účely přímo ideálním typem,“ vysvětluje Kunštát.

„Rezignace ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha byla očekávatelná nejméně několik posledních měsíců a bylo jen otázkou času, kdy k ní dojde.“ Tak zní základní komentář k výměně na postu ministra zdravotnictví ve vládě Andreje Babiše z úst politologa Daniela Kunštáta. To, že se tak stalo právě v tento okamžik je podle jeho mínění pravděpodobně dáno dvěma okolnostmi.

„Ministr už byl zřejmě poněkud znaven neustálými spory s premiérem a konečně pochopil, že jeho rezort – alespoň co se týče dnes dominantní epidemiologické agendy – neřídí on sám, ale právě Andrej Babiš. Či přesněji: resortní rozhodování v této otázce de facto ovládaly průzkumy hlasu lidu prostřednictvím diletantských intervencí premiéra Babiše,“ má za to politolog.

Pokud jde o druhý důvod, Kunštát hovoří o širších politických souvislostech. „V tuto chvíli nevíme, zda rezignace Adama Vojtěcha nebyla ve skutečnosti vynucená a zda se nejedná spíše o elegantnější formu odvolání. Leccos nasvědčuje tomu, že předseda vlády s výměnou dříve či později počítal a že na pozici šéfa zdravotnictví měl již delší dobu připravenou náhradu v osobě muže s tváří sfingy, neboli vojáckého epidemiologa Romana Prymuly. A vhodná chvíle nastala právě nyní.“ Kunštát v této souvislosti připomíná, že se Česká republika stala rázem z koronavirového premianta černou ovcí.

sinfin.digital