Volba nových členů Rady ČT: Známe favority, nakonec ale rozhodne Faltýnek

Pokud se nestane nic mimořádného, plénum Poslanecké sněmovny bude už v úterý rozhodovat o nových členech Rady ČT. Z finální dvanáctky se budou vybírat čtyři jména, jejichž šestiletý mandát v kontrolním orgánu České televize začne na přelomu května a června. A jak jsme psali už dříve, poslanci budou vybírat výhradně z kandidátů, kteří posílí stávající většinu radních. Ta si pod taktovkou Hany Lipovské a Pavla Matochy zjevně připravuje půdu pro manévr, na jehož konci bude nejspíš hlasování o odvolání generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Předně: zákulisím sněmovny v tuto chvíli koluje několik seznamů se jmény kandidátů, které chce sněmovní většina (hnutí ANO, KSČM, SPD) mohutně podporovaná Hradem do kontrolního orgánu veřejnoprávní televize navolit. Nakonec ale tak jako vždy v posledních letech rozhodne klíčová figura všech voleb do mediálních rad Jaroslav Faltýnek a jeho okolí.

Navzdory tomu, že se všechno může ještě do volby radních změnit, nezapomínejme také, že jde o volbu tajnou, mají v danou chvíli podle našich informací nejblíže ke zvolení tito čtyři kandidáti: Daniel Váňa, Jaroslav Kravka, Radek Žádník a Pavel Černý. Nelze přitom vyloučit, že zítra budou zvolení pouze první dva jmenovaní, ti další až příště.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co víme o favoritech na nové členy Rady ČT?
  • Jaká další jména zaznívají v kuloárech?
  • A kdo by se mohl stát „tajným trumfem“?
sinfin.digital