Volba šéfa VZP rozděluje Babiše se Zemanem. Otázkou zůstává, na čí straně stál Prymula

Hned několik médií spekuluje, že ministr zdravotnictví Roman Prymula a šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek řešili při schůzce na Vyšehradě volbu šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny. Česká televize přišla dokonce s tvrzením, že schůzky se účastnil i náměstek VZP David Šmehlík, ten to ale popřel. Podle informací INFO.CZ Šmehlík na Vyšehradě skutečně nebyl, patří ale k favoritům volby. Preferuje jej zejména vládní tábor v čele s Andrejem Babišem.

„Nebyl jsem tam vůbec, ani před ani po. Ve středu jsem končil jednání po 20:00, pak jsem jel domu,“ řekl Šmehlík pro SeznamZprávy

Nového ředitele VZP vybírá správní rada, která má třicet členů. Deset z nich jsou lidé jmenovaní vládou na návrh ministra zdravotnictví. Prymula v neděli v Otázkách Václava Moravce uvedl, že navrhoval výměnu „osob, které byly spjaty s předchozím vedením a v podstatě s panem náměstkem“. Vláda o tom ale prý zatím nejednala, protože podle Prymuly nepanuje na tomto kroku „všeobecný souhlas, primárně premiéra“. Obměna části správní rady VZP by mohla volbu samozřejmě zásadně ovlivnit.

Když to vláda voře, kde se dá, musí mít rozum alespoň lidé. Ale co když ho nemají?

Důležitá je ještě jedna skutečnost. Zatímco favoritem tábora kolem Andreje Babiše je Šmehlík, svého „koně“ má i prezident Miloš Zeman. Podle několika zdrojů INFO.CZ je favoritem Hradu současný šéf pojišťovny Zdeněk Kabátek. Toho Babiš v minulosti označil v podstatě za zloděje, Zeman k němu má ovšem velmi blízký vztah. O tom svědčí mimo jiné i to, že ho v letošním roce přivítal oficiálně na Pražském hradě, aby jej spravil o hospodaření VZP. To zdaleka není obvyklá praxe.

Otázkou tak zůstává, na čí straně stojí současný ministr zdravotnictví a ve prospěch jakého kandidáta měla výměna rady proběhnout. Prymula byl totiž od začátku kandidát podporovaný prezidentem Milošem Zemanem, který mu chce udělit i nejvyšší státní vyznamenání. Jasněji bude po volbě šéfa VZP. Na dnešním zasedání správní rady zvolen nebyl, další schůze je plánovaná na 30. listopadu. Podle předsedkyně správní rady poslankyně Věry Adámkové (ANO) je ve hře i mimořádná schůze. 

SDÍLET
sinfin.digital