Volby jako motor dezinformací: Bojuje s nimi server PoPravdě.cz, všímají si ho i v zahraničí

Dezinformace se na českém internetu a v médiích objevují stále častěji, před prezidentskými volbami jich však začalo citelně přibývat. Nejčastěji mířily na kandidáta Jiřího Drahoše, který byl křivě osočován například ze spolupráce s StB. Se lživými informacemi se v Česku snaží bojovat hrstka neziskových organizací a dobrovolníků, mezi ty nejviditelnější patří projekt PoPravdě.cz. Jeho práce si všiml i vlivný americký institut Poynter, který provozuje prestižní školu pro novináře. V článku s názvem „Za pomoci dobrovolníků a letáků tento projekt odhaluje hoaxy o českých volbách“ zahraniční web píše o tom, jak je před klíčovým hlasováním o budoucí hlavě státu těžké se všudypřítomnými dezinformacemi bojovat. 

„Rozkrýváme lži a nabízíme fakta.“ Přesně to se lidé dočtou, pokud navštíví stránku PoPravdě.cz, která se před druhým kolem prezidentských voleb snažila uvést nejrůznější dezinformace o Jiřím Drahošovi ale i Miloši Zemanovi na pravou míru. Provozovatelé serveru zde vyvrací celou řadu takzvaných hoaxů, podle kterých je Drahoš mimo jiné iluminát a zakladatel Římského klubu nebo bývalý spolupracovník StB.

Volby jsou terčem brutálních dezinformací: Vítač, iluminát, pokyn nevolit... Vyvracíme 4 největší

Za projektem PoPravdě.cz, který vznikl jako reakce na masové šíření dezinformací po prvním kole prezidentských voleb, stojí novinář a zakladatel webu Manipulátoři.cz Petr Nutil. Jak říká pro Poynter.org, od projektu zpočátku moc nečekal. Když si ale v první den spuštění web PoPrvadě.cz zobrazilo 80 tisíc lidí, byl překvapen. Těsně před druhým kolem voleb pak počet zobrazení překročil dokonce 250 tisíc.

Na vyvracení lží se v rámci občanské iniciativy Po Pravdě podílí skupina asi 30 lidí, která dezinformace aktivně rozkrývá, a dalších víc než 1750 uživatelů Facebooku na dezinformace upozorňuje a šíří zprávy uvedené na pravou míru dál. Přestože zde lidé najdou spíš dezinformace o Drahošovi než o Zemanovi, podle Nutila není jeho projekt součástí opozičních sil proti současné hlavě státu. Důvodem je totiž hlavně to, že terčem lživých pomluv je v první řadě právě Drahoš.

„Snažíme se je odhalovat a informovat korektně – nejsme součástí opozice vůči Miloši Zemanovi,“ řekl Nutil pro Poynter. „Existuje několik osobních útoků na Drahoše, například pedofilie. Je to opravdu odporné, našli jsme o něm ale naprosto šílené falešné zprávy,“ říká Nutil.

Zoufalec týdne: Volič prezidenta. Komentář Petra Holce

O nejrozšířenějších dezinformacích psalo po prvním kole prezidentských voleb také INFO.CZ. Kromě Drahošova údajného členství v tajných spolcích, které chtějí ovládnout lidstvo, jako jsou ilumináti nebo zednáři, se lživé zprávy na konspiračních webech týkaly také jeho údajné spolupráce s StB nebo označení Drahoše za „vítače“, který chce do Česka přivést migranty a podporuje unijní kvóty.

Právě proti automatickému přerozdělování žadatelů o azyl přitom Drahoš vystupuje a tvrdí, že nutit uprchlíky „trvale žít tam, kde nechtějí, a učit se jazyk, který je jim cizí, by bylo v rozporu s evropským pojetím lidských práv“.

„Je to hukot.“ O nevpuštěných novinářích, kontrolách, které (ne)byly, a vzkazu na lístku

Za vypouštěním lživých manipulativních zpráv povětšinou stojí dezinformační servery, jako je proruský Aeronet, ale i konspirační weby jako Tedasco.cz, který mimo jiné tvrdí, že je Drahoš iluminátem. Mezi zdatnými šiřiteli dezinformací je však i řada známých osobností. INFO.CZ před týdnem sepsalo krátký seznam těch, kteří jsou v této disciplíně nejaktivnější. Je mezi nimi například i hradní mluvčí Jiří Ovčáček, jehož klíčovým zdrojem informací jsou Parlamentní listy – jeden z mnoha dezinformačních webů v Česku.

„Problematický nemusí být samotný obsah, který Jiří Ovčáček z dezinformačních webů sdílí, ale fakt, že uživatelé sociálních sítí mohou dospět k názoru, že lze nekriticky věřit čemukoliv, co tyto weby zveřejňují,” řekl tehdy pro INFO.CZ Petr Nutil.

SDÍLET
sinfin.digital