Voliči při senátních volbách často vyvažují většinu ve sněmovně, přesto nemá ANO nic jisté, míní politolog

Přestože by se mohl výsledek hnutí ANO v senátních volbách jevit jako překvapení, není tomu tak. Do druhého kola postoupilo sedmnáct jeho kandidátů, což je přesně tolik jako před šesti lety. Nakonec z toho tehdy byly pro stranu Andreje Babiše pouze tři mandáty. A ani letos nemá podle politologa Petra Justa nejsilnější opoziční strana před druhým kolem nic jisté.

Dvoukolové senátní volby jsou totiž specifické v tom, že vyžadují schopnost oslovit před druhým kolem kromě svých voličů také ty, kteří v prvním kole hlasovali pro kandidáty, kteří do druhého kola nepronikli. Podle Justa jsou dvoukolové volby specifické z několika pohledů. „Jednak postupující kandidát musí přesvědčit své voliče z prvního kola, aby znovu přišli a dali jim hlas. Čísla i z minulých let ukazují, že to není nic automatického,“ vysvětluje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ.

A připomíná, že v minulosti řada postoupivších kandidátů získala ve druhých kolech méně hlasů, než v kole prvním. „Jinak řečeno: nepřivedli k urnám ani všechny své voliče z prvního kola. A pak je tu problém s tím, jak se zachovají voliči nepostoupivších kandidátů - zda vůbec k volbám přijdou, a pokud ano, komu dají hlas,“ upozorňuje Just. Do druhého kola přitom postoupilo sedmnáct kandidátů hnutí ANO, z toho šest z nich první kolo vyhrálo. A Ladislav Václavec byl v Bruntále zvolen už v kole prvním.

„Úspěch hnutí ANO v poločase senátních voleb není vůbec překvapivý,“ glosuje celkové počínání kandidátů nejsilnější opoziční strany Just. A připomíná, že se na volbách do horní komory již několikrát v minulosti ukázalo, že slouží jako vyvažování vůči mocenským poměrům v dolní komoře. „Byť to vyvažování nastupuje pozvolna kvůli postupné, třetinové obměně horní komory. Už v minulosti v dobách dominance ODS a ČSSD v českém stranickém systému vždy během vlád vedených jednou z těchto stran postupně v senátních volbách posilovala ta druhá.“

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč se doposud kandidátům hnutí ANO do Senátu nedařilo?
  • A proč je jejich pozice letos jiná?
  • A mohou senátní a komunální volby ovlivnit situaci vlády Petra Fialy?
sinfin.digital