Volit na podzim budou i lidé v karanténě. Politici našli vzácnou shodu

Je to zásadní zpráva týkající se férovosti podzimních krajských a senátních voleb: poslanci našli způsob, jak umožnit hlasování i těm, kdo budou v danou chvíli v karanténě. Navzdory původnímu vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka, který s odkazem na zákony říkal, že se tito lidé nebudou moct podzimních voleb zúčastnit, našlo jeho ministerstvo, vláda a dnes také sněmovna způsob, jak to ošetřit. Není to zrovna obvyklé, ale poslanci tentokrát zaslouží pochvalu, mimo jiné za konsensuální přístup.

Ještě před polednem projednala sněmovna příslušnou předlohu v prvním a druhém čtení. K tomu třetímu se dostala odpoledne, po šesté hodině večer poslanci zákon odhlasovali. Ve čtvrtek o něm ještě bude jednat Senát. Vše by se podle ministra vnitra mělo stihnout tak, aby se norma v září objevila ve sbírce zákonů, a tudíž by se podle ní mohly říjnové volby bez problémů organizovat. S ohledem na dopolední věcnou a konstruktivní debatu na půdě dolní komory lze už teď odhadnout, že se to stihne. Lidé budou moct na podzim využít základní ústavní právo, tedy volit si zástupce.

Zákon připravený ministerstvem vnitra, jehož vznik byl koordinován se všemi opozičními formacemi, má voličům, kteří budou v čase voleb kvůli koronaviru v karanténě, umožnit hlasovat z auta. Kromě toho si budou moct vyžádat příjezd zvláštní volební komise s přenosnou volební urnou. Podle některých poslanců bude právě tato varianta preferovaná a část zákonodárců se proto obává, zda volební komise budou mít dostatek členů, kteří by stihli objet všechna, třeba i odlehlá místa. Kromě prvních dvou variant zákon počítá také se zvláštními volebními okrsky v sociálních zařízeních, která budou v karanténě.

sinfin.digital