Volit na podzim budou i lidé v karanténě. Politici našli vzácnou shodu

Je to zásadní zpráva týkající se férovosti podzimních krajských a senátních voleb: poslanci našli způsob, jak umožnit hlasování i těm, kdo budou v danou chvíli v karanténě. Navzdory původnímu vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka, který s odkazem na zákony říkal, že se tito lidé nebudou moct podzimních voleb zúčastnit, našlo jeho ministerstvo, vláda a dnes také sněmovna způsob, jak to ošetřit. Není to zrovna obvyklé, ale poslanci tentokrát zaslouží pochvalu, mimo jiné za konsensuální přístup.

Ještě před polednem projednala sněmovna příslušnou předlohu v prvním a druhém čtení. K tomu třetímu se dostala odpoledne, po šesté hodině večer poslanci zákon odhlasovali. Ve čtvrtek o něm ještě bude jednat Senát. Vše by se podle ministra vnitra mělo stihnout tak, aby se norma v září objevila ve sbírce zákonů, a tudíž by se podle ní mohly říjnové volby bez problémů organizovat. S ohledem na dopolední věcnou a konstruktivní debatu na půdě dolní komory lze už teď odhadnout, že se to stihne. Lidé budou moct na podzim využít základní ústavní právo, tedy volit si zástupce.

Zákon připravený ministerstvem vnitra, jehož vznik byl koordinován se všemi opozičními formacemi, má voličům, kteří budou v čase voleb kvůli koronaviru v karanténě, umožnit hlasovat z auta. Kromě toho si budou moct vyžádat příjezd zvláštní volební komise s přenosnou volební urnou. Podle některých poslanců bude právě tato varianta preferovaná a část zákonodárců se proto obává, zda volební komise budou mít dostatek členů, kteří by stihli objet všechna, třeba i odlehlá místa. Kromě prvních dvou variant zákon počítá také se zvláštními volebními okrsky v sociálních zařízeních, která budou v karanténě.

Šarlatán pohřbívá Pullmannovy úvahy. Totalita byla zrůdná a právo pokřivené, vypráví Agnieszka Holland

V danou chvíli není ani tak podstatné, jak bude finální podoba zákona vypadat. To hlavní je, že politici dokázali efektivně a hlavně rychle jednat. Piráti sice přišli se třemi pozměňovacími návrhy, které mají umožnit bezproblémové hlasování (konkrétně chtějí, aby zákon výslovně uvedl, že cesta k volbám není porušením uložené karantény, druhý návrh se týká možnosti hlasovat kromě občanského průkazu i na pas, třetí upravuje pravidla pro hlasování při telefonickém vyžádání volební urny), podstatné ale je, že se bude moct každý navzdory případné karanténě voleb zúčastnit.

Pokud politiky chválíme za nebývale konstruktivní přístup, musíme jim také připomenout, že se nejpozději příští rok na podzim uskuteční klíčové sněmovní volby a že by bylo dobré, aby do té doby zákonodárným procesem prošel zákon, který by konečně lidem umožnil volit korespondenčně. Covid-19 tady s námi podle všeho ještě nějaký čas zůstane, politici tudíž musí pracovat se scénářem, který s dostatečným předstihem upraví volební zákony tak, aby i sněmovní volby nemohl kdokoli kvůli případné karanténě zpochybňovat. Času je ještě pořád dost na to, aby se to příští rok touto dobou nemuselo lepit narychlo a v legislativní nouzi přijatým speciálním zákonem.

SDÍLET
sinfin.digital