Volkswagen s emisemi podvedl 164 tisíc Čechů. Jourová tlačí na šéfa VW, aby je odškodnil

ČTK, Blesk.cz, lup

06. 02. 2017 • 21:55

V Česku se prodalo celkem 164 tisíc vozů z koncernu Volkswagen s upravenými motory, které vykazovaly nesprávné emise. Z toho bylo 106 tisíc škodovek, vyplývá z dat Evropské komise, která získal Blesk.cz. Na rozdíl od zákazníků v USA ale Češi nemají nárok na odškodné, automobilka jim zajistí pouze bezplatný servis. Eurokomisařka Věra Jourová proto tlačí na šéfa VW, koncern ale kompenzace i po dnešní schůzce odmítá.

„Měla jsem dnes s panem Müllerem otevřenou diskusi,“ uvedla Jourová. Upozornila, že Volkswagen učinil určité kroky k lepšímu informování zákazníků a k zajištění včasné opravy vozů, kterých se emisní skandál týká. „Nicméně jsem opět trvala na tom, že Volkswagen by měl nabídnout určitou formu bonusu či kompenzace evropským zákazníkům,“ dodala.

Jourová se domnívá, že evropští zákazníci si zaslouží spravedlivý přístup a že řešení této záležitosti je rovněž v zájmu Volkswagenu. Jourová o emisním skandálu a šancích na odškodnění Evropanů mluvila i ve video rozhovoru pro Blesk, podívejte se:

Volkswagen již delší dobu odmítá výzvy, aby evropské zákazníky za emisní skandál odškodnil podobným způsobem jako zákazníky ve Spojených státech. Müller loni uvedl, že odškodnění evropských zákazníků po vzoru dohody v USA by bylo vzhledem k rozdílným právním podmínkám nepřiměřené a navíc příliš nákladné.

Emisní skandál Volkswagenu se týká přibližně 11 milionů naftových aut po celém světě. Podle čísel, která Blesk.cz získal z Evropské komise, se jen v Česku prodalo celkem 164 tisíc „vadných“ vozů. Jejich motory měly speciální software, který zajišťoval, aby při kontrolách vykazovaly nižší emise, aby prošly přísnými limity. Z toho 58 tisíc aut bylo značky VW, Audi nebo Seat a ve 106 tisíc případech šlo o vozy Škoda.

Celkový počet aut jezdících po českých cestách přitom může být ještě vyšší, protože stovky až tisíce dotčených aut si mohli lidé koupit „z druhé ruky“ třeba v bazarech. Číslo je tak ještě vyšší, než v roce 2015 odhadovalo ministerstvo dopravy.

Česká Škoda Auto oslovila své zákazníky a v rámci své servisní akce je pozvala, aby si nechali vůz opravit. Zatím se ale dostavila jen asi třetina z nich. „Většina majitelů spojuje účast na servisní akci s plánovanou pravidelnou inspekcí nebo jiným servisním úkonem, jako je například přezutí sezonních pneumatik nebo výměna oleje,“ uvedl Vítězslav Pelc z tiskového zastoupení Škody Auto.

Podle Škody Auto se zatím na soud nikdo v Česku neobrátil. „K dnešnímu dni nám nejsou známy žádné aktivity ze strany českých zákazníků vůči soudům, které by směřovaly k uplatnění nároků na odškodnění,“ uvedl Vítězslav Pelc z tiskového zastoupení firmy.

 

SDÍLET