Vynášení informací z trestních spisů musí skončit. Nejde jen o mě, je to spiknutí, říká Blažek

Vlnu kritiky, která se na jeho adresu snesla poté, co bylo oznámeno, že by se měl stát ministrem spravedlnosti, nevnímá Pavel Blažek (ODS) jen jako útok na vlastní osobu, ale jakou součást dlouhodobých aktivit spočívajících v selektivním vynášení informací z trestních řízení a vyšetřování a jejich následné publikaci za účelem diskreditace konkrétních osob. „Těch případů je více, to už nemůže být náhoda. Uvnitř soustavy orgánů činných v trestním řízení existuje skupina, která si cíleně vybírá různé osoby veřejného života k diskreditaci. To je velký problém a de facto už boj proti politickému a právnímu systému této země,“ říká Blažek v rozhovoru pro INFO.CZ s tím, že se nebojí tyto aktivity nazvat spiknutím. „Vynášení neveřejných informací je jedna z nejhorších věcí, které jako státní zástupce můžete ve svých kauzách dopustit,“ dodává.

Po oznámení toho, že jste nominantem koalice SPOLU na post ministra spravedlnosti se vyrojilo mnoho negativních reakcí vůči vaší osobě. Čím je to podle vás způsobeno?

Je to způsobeno tím, že někteří lidé nehodlají respektovat výsledek voleb a okamžitě po volbách začnou útočit na některé kandidáty nové nastupující vlády. Jedna z konkrétnějších možností je i ta, že určité skupiny uvnitř rezortu spravedlnosti si nepřejí, aby ho vedl ministr Blažek, nebo dokonce aby rezort vůbec nevedla ODS. Když si čtu o tom, že jeden novinář má mít šest takzvaných zdrojů, které mu tvrdí, že jsem z čehosi podezřelý, pak tyto zdroje mohou být jenom z policie nebo státního zastupitelství, což by znamenalo, že se zde rozehrává nějaká prapodivná hra těchto skupin proti mé osobě, abych se bez ohledu na to, jak dopadly volby, nestal ministrem.

Říkáte jedna z možností, vnímáte i nějaké jiné?

Něco můžu vnímat na vývoji článků, které se proti mně objevují na serverech Aktuálně.cz a iHNed.cz už asi dva roky. Nejprve tam zpochybňovali výsledek komunálních voleb v Brně a bezprostředně poté, co se Markéta Vaňková stala primátorkou, tak se za velmi podivných okolností najednou objevily protokoly několikrát trestně stíhaného Pavla Hubálka, které se následně objevily na stránkách Aktuálně.cz. Tyto protokoly nejsou ani použitelné pro soud, protože je tehdy zpracovával vyšetřovatel Machala, který je dnes trestně stíhaný právě za zmanipulování tohoto vyšetřování. To ale není zdaleka vše, co svědčí o Hubálkově nedůvěryhodnosti.

Co ještě? 

Hubálek původně od svého prvního obviněni v roce 2014 nikdy nemluvil o páchání trestné činnosti s kýmkoli z ODS. Až poté, co se na podzim 2018 stal jeho advokátem Richard Novák, kandidující za konkurenční politické subjekty, mimo jiné byl místopředsedou krajně pravicového hnutí Slušní lidé, a vyšetřovatelem již zmíněný dnes obžalovaný Machala, si na přelomu let 2018-2019 Hubálek náhle "vzpomněl“. A tito tři muži sepsali za podezřelých okolností takzvané výslechy Hubálka a postarali se o jejich veřejnou distribuci. S kým vším máme tu čest dokresluje i to, že Hubálka zastupoval před úřady i Miloš Almasy, člen Toflova gangu, zaměstnaný v kanceláři advokáta Nováka. Takže se nabízí i možná souhra kriminálního podsvětí s tím nejhorším ve státním aparátu. Opravdu chcete věřit protokolům, sepsaným dvěma trestně stíhanými osobami a advokátem z řad politické konkurence? Ale pro některé novináře je to důkaz, že se něco stalo, což považuji za něco naprosto neuvěřitelného.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak funguje mechanismus vynášení informací z trestních řízení a jak tomu lze zabránit?
  • Proč je Pavel Blažek přesvědčen, že už nejde jen o útoky vůči němu samotnému?
  • Jaké priority vidí Blažek v reformě resortu spravedlnosti?
sinfin.digital