Výrobce italských vrtulníků si stěžuje na výběrové řízení. Nelíbí se mu nákup amerických strojů

Michal Půr

16. 12. 2019 • 09:29

Výrobce italských vrtulníků Leonardo si u českého státu stěžuje na výběrové řízení na nákup armádních vrtulníků. To se uskutečnilo jen ve formě „průzkumu trhu“ a stát se nakonec napřímo dohodl s Američany. Vrtulníky Leonardo výrobcům z USA původně konkurovaly zejména nižší cenou. Leonardo prostřednictvím právníka Jana Vargy poslalo minulý týden ministerstvu obrany dopis, který má INFO.CZ k dispozici a v němž podmínky nákupu oficiálně napadlo. Je přitom pravděpodobné, že Italové si budou stěžovat i u Evropské komise.

Celý případ se nápadně podobá nákupu letounů CASA, které vláda pořídila rovněž napřímo. Jiný italský výrobce tehdy namítal, že podmínky byly netransparentní, a stěžoval si u Evropské komise. Ta Česko pokárala, že výběr nebyl zcela v pořádku, ale ministerstvo obrany jej nakonec nemuselo rušit, protože mimo jiné přišlo s variantou, že za letouny CASA nabídlo své letouny L-159.

Evropská komise dokonce Česko poslala k Soudnímu dvoru EU, ale řízení nakonec zastavila, protože se jí od české vlády dostalo slibu, že podobné výjimky z nákupu se už nebudou opakovat a mezivládních smluv při nákupech vojenské techniky vláda bude využívat jen ve skutečně odůvodněných případech. Na tento slib se přitom Leonardo ve své stížnosti odvolává. „Vzhledem k okolnostem navrhovatel žádá změnu rozhodnutí na základě vznesených námitek,“ píše firma v dopise.

 

SDÍLET