Vysokoškoláků v Česku výrazně ubylo. Pokles studentů zaznamenaly i střední školy

13. 02. 2018 • 14:11

V Česku výrazně klesá počet studentů vysokých škol, pozvolnější pokles je patrný také u středoškoláků. Na základních školách naopak počet žáků roste, v mateřských školách se nárůst zastavil. Uvedli to dnes zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ) na tiskové konferenci.

Podle Jana Honnera z ČSÚ čísla kopírují demografickou křivku. V mateřských školách se nárůst počtu dětí zastavil a nyní jich ubývá. „V roce 2016 došlo k poklesu asi o 5000 dětí v mateřských školách v ČR,“ řekl Honner. Do mateřských škol chodilo 360 tisíc dětí. Na základních školách přibude ročně kolem tří procent žáků, v roce 2016 to bylo 906 tisíc dětí.

Na středních školách, kde v roce 2016 studovalo téměř 425 tisíc lidí, se pokles počtu studentů zastavuje a podle Honnera se dá odhadnout, že začne růst. Na vysokých školách studentů výrazně ubylo. „Zatímco v roce 2010, kde jich bylo nejvíc, dosáhly počty zhruba 360 tisíc osob, na konci roku 2016 to bylo o 90 tisíc studentů méně,“ dodal.

Nejvíc vysokoškoláků je v Praze, téměř 100 tisíc. Na druhém místě je Jihomoravský kraj s více než 50 tisíci studenty. Podle Honnera jde o kraje s největší nabídkou soukromých i veřejných vysokých škol.

Statistici zkoumali také to, jak souvisí trvalé bydliště s místem studia. „Nejvyšší shody dosáhla Praha, kde přes 87 procent vysokoškoláků v Praze studuje i bydlí,“ uvedl Honner. V Jihomoravském kraji je to 76 procent. „Na druhé straně jsou kraje, kde muselo hodně vysokoškoláků dojíždět za studiem - střední Čechy, Vysočina a Karlovarský kraj,“ doplnil.