Vyšší mzdy pro zaměstnance Albertu? Sobotka „zaúkoloval“ velvyslance a jde za vedením

ČTK

Premiér se hodlá přímo vložit do situace v soukromé společnosti. Odbory neúspěšně vyjednávají s vedením o navýšení mzdy, která je pro řadové zaměstnance na obdobných pozicích jednou z nejnižších v republice. Sobotka se kvůli situaci sešel s nizozemským velvyslancem. Ten má situaci řešit s vedením mateřské společnosti Ahold a s nizozemským ministerstvem zahraničí.

Podle odborářů působících ve společnosti berou provozní zaměstnanci Aholdu jako skladníci nebo pokladní kolem 12 500 Kč hrubého měsíčně. Společnost tyto údaje rozporuje, mzda podle ní činí 15 500 korun včetně takzvané variabilní složky, kterou Ahold začal uplatňovat začátkem letošního roku.

„Firma Ahold i další nadnárodní společnosti dosahují v ČR velkých obratů, mají velké zisky, odvádí velké dividendy svým vlastníkům, ale příliš málo peněz tady nechávají pro naše zaměstnance,“ uvedl Sobotka. 

Západní země jako Francie, Belgie nebo Nizozemsko podle Sobotky často řeší sociální dumping, kdy pracovníci z východu berou nižší mzdy a tamní obyvatelé jim nemohou na trhu práce konkurovat. Podle premiéra se to však nezmění, dokud se nezačnou platové podmínky v Evropě sjednocovat, tedy by měly růst i platy v ČR.

sinfin.digital