Vyvolává mi to úsměv na tváři, říká Zima o způsobu, jakým Nerudová vysvětluje podpis pod vědeckými články

Vysvětlení Danuše Nerudové ohledně jejího podpisu pod vědeckým článkem z oblasti biochemie nerozumím a vyvolává mi úsměv na tváři, říká emeritní rektor Univerzity Karlovy, sám specializací biochemik, někdejší předseda České konference rektorů a dnes kandidát na prezidenta, profesor Tomáš Zima. Podle něj se jedná o etický problém.

Vaše někdejší kolegyně z řad rektorů a nyní soupeřka v prezidentském klání Danuše Nerudová v roce 2016 spolupublikovala odborný článek o analýze metallothioneinů (bílkovin) u lidských onemocnění. U textu je mj. podepsán také Vojtěch Adam, její někdejší prorektor pro vědu, který měl Nerudovou posléze vystřídat na pozici rektora, avšak kvůli pochybením v odborných článcích a tlaku veřejnosti na post rezignoval. Nakolik je podle Vás možné, aby se odborník v oblasti účetnictví a daní, jako je Danuše Nerudová, podílel na vědeckém článku z oblasti biochemie?

Ta možnost by byla, pokud by článek hodnotil některé ekonomické vazby, nebo například vztah k úhradám ze zdravotního pojištění atp. Tento článek je ryze odborný, biochemický, takže si ani neumím představit, jak jsem četl její vyjádření, že tam byla nějaká její část, která byla vyňata. Neumím si představit, že by obsahoval text, zabývající se její odborností, a pokud nějaký text, který do té redakce odeslali, byl vyřazen, pak se samozřejmě vyřazuje i autor, který už se na tom článku nepodílel.

sinfin.digital