Vyzvali jsme Babiše na souboj, dokázali jsme ho odstavit od moci a odnesli jsme si s tím šrámy, říká Bartoš

S předsedou Pirátů Ivanem Bartošem jsme několik dnů po volbách hovořili nejen o probíhajícím vyjednávání o nové vládě, ale také o tom, jak se mohlo stát, že strana přišla o osmnáct z dvaadvaceti mandátů ve sněmovně. „Vyzvali jsme Babiše na souboj, dokázali jsme ho odstavit od moci a odnesli jsme si s tím šrámy. Mnoho lidi nám věří a my je nezklameme, budeme bojovat za jejich zájmy. Jako to děláme dvanáct let. To je pro mě důležité,“ říká Bartoš.

V jaké fázi je vyjednávání o budoucí vládě?

V souladu s naší koaliční smlouvou a povolební strategií jsme vstoupili do vyjednávání o nové vládě. Většinu ve volbách získala původní demokratická opozice, přičemž naše koalice obdržela mandát od 840 tisíc lidí. Takže my a Starostové reprezentujeme velkou část společnosti, i když je pravda, že naše ambice byly větší, prostě pokračujeme ve vyjednávání. A my také máme koaliční smlouvu a povolební strategii, ve které je jasně definováno, jak máme postupovat. Jsem rád, že jednáme férově, aby v případné vládě bylo férové zastoupení Pirátů a Starostů.

Včera padlo, že byste chtěli mít nejpozději do 8. listopadu hotovo…

Je to ambiciózní termín, vychází ale z toho, že to je termín, kdy se nejpozději musí sejít nová sněmovna. Vychází to ale z předpokladu, že tou dobou bude koaliční smlouva připravena k podpisům, čemuž musí samozřejmě předcházet to, že ji schválí patřičné orgány jednotlivých stran. U nás to bude celostátní fórum.

Důležité teď ale je, že jsme ustanovili šest pracovních skupin, kde má zastoupení každá strana. A naši lidé teď budou v rámci těchto skupin hledat shody, drobné rozdíly a zásadní neshody. A přestože vím, že novináře hodně zajímají personální otázky, kdo bude mít jaké ministerstvo a poměry zastoupení jednotlivých stran, tak musím říct, že my jsme vždy postupovali od programu, od našich programových priorit, které definují, čeho chceme dosáhnout. A kteří lidé by to mohli dělat, je poslední věc.

Zmiňujete, že mohou přijít zásadní neshody. Kde je čekáte?

My jsme středová liberální strana, máme středový program. A samozřejmě, že jsou naše programy rozdílné. Ostatně už před volbami hodnotili experti program koalice Spolu jako v některých ohledech hodně ekonomicky náročný. My ale musíme mít také zdravé veřejné finance. Problémy nečekám třeba u zahraničně-politické orientace České republiky, zabývat se ale určitě musíme sociální citlivostí jednotlivých návrhů. Určitě nepřistoupíme na věci typu zákona z minulé krize za ministra Drábka, který bral peníze invalidům či takové tendence.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kde čeká Bartoš neshody při sestavování programového prohlášení vlády?
  • Jak vstřebal volební výsledek?
  • Pomýšlí na obhajobu funkce šéfa Pirátů?
sinfin.digital