Windfall tax zavedly či chystají už čtyři evropské země. Tlak na vyšší daňové inkaso sílí i v Česku

E15 PREMIUM | Velká Británie, Maďarsko, Itálie a Španělsko. Tyto čtyři evropské země už zavedly nebo pro letošní rok připravují daň z mimořádných zisků, takzvanou windfall tax. Odvod dopadá především na energetické firmy a banky. V Česku podporují opatření všechny menší vládní strany, odpor budí u některých konzervativních politiků ODS.

Rozhodnutí má padnout do poloviny září. „I při nejrychlejším možném legislativním procesu lze daň cílit nejdříve na zisky posledního čtvrtletí letošního roku. Pravděpodobnější je ale rok 2023,“ uvádí studie Národní ekonomické rady vlády (NERV) z konce srpna.

Británie s Maďarskem sáhly k windfall tax na jaře. Zkušenosti s touto daní má právě největší evropská ostrovní země. Tamní finanční sektor i energetické a také telekomunikační společnosti se musely o neočekávaný profit rozdělit se státem už v minulosti. Na bývalou britskou premiérku Margaret Thatcherovou, která odvod prosadila v roce 1981, navázali její následovníci. V druhé polovině devadesátých let to byl Tony Blair a naposledy letos v květnu Boris Johnson, jehož vláda schválila 25procentní daň ze zisků ropných a plynárenských společností.

sinfin.digital