Žádný volební systém není dokonalý a každý je v něčem nespravedlivý, upozorňuje Jelínek

Politický analytik Lukáš Jelínek upozorňuje v souvislosti se středečním nálezem Ústavního soudu, který zrušil některé části volebního zákona, že žádný volební systém není dokonalý. „Každý je v něčem nespravedlivý, zvlášť když má produkovat stabilní vládní většiny,“ říká Jelínek. Přesto je podle něj zrušení značné části volebního zákona věcně správné.

„Avšak přichází pět minut po dvanácté a stane se zdrojem nervozity a chaosu,“ dodává Jelínek. Potíž je podle něj v tom, že kolik stran, tolik názorů, o jejich vzájemné řevnivosti ani nemluvě. „Řešení se neobejde,“ pokračuje Jelínek v rozhovoru pro INFO.CZ, „bez shody Poslanecké sněmovny se Senátem, velkých stran s malými, vlády s opozicí.“ 

Pokud jde o samotné rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil části volebního zákona s tím, že jsou v rozporu s ústavním pořádkem, neboť porušují zásadu rovného hlasu a poměrného zastoupení jednotlivých politických stran v tom smyslu, že zvýhodňují silné na úkor těch slabších, Jelínek upozorňuje, že úkolem soudu je dohlížet na ústavnost – „A ta podle jedenácti členů Ústavního soudu narušena byla.“ 

Nic na tom podle něj nezmění ani Babišovy osobní výpady proti Rychetskému. „Pokud v poměrném volebním systému jedna strana potřebuje pro získání mandátu násobně víc hlasů než strana druhá, tak už se fakticky o poměrný systém nejedná. U aditivní klauzule (vyšší práh pro vstup koalic do sněmovny – pozn. redakce) bych byl méně přísný, nějaká podle mě smysl má, byť ta dosavadní byla příliš krutá.“

Otázka příštích dnů je, na čem se budou schopni dohodnout zástupci všech relevantních politických stran. „Z možností nastíněných ministrem vnitra a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem pokládám za nejnadějnější zachování čtrnácti volebních krajů se změnou způsobu přidělování mandátů: sčítalo by se za celou Českou republiku, tím by se stanovil počet mandátů, a až potom by se distribuovaly podle krajů. Do větších akcí bych se na místě politiků nepouštěl,“ doporučuje Jelínek.

A uzavírá: „Jen mne trochu děsí představa, že se vrátí druhá skrutinia a divoké karty sekretariátů pro zasloužilé straníky. Vybalancovat principy proporcionality a efektivity nebude v časovém presu jednoduché. Čekat, že se rychle a pod tlakem vymyslí kvalitní podoba volebního zákona, která bude fungovat dlouhá léta, je podle mě naivní.“

Všechny články INFO.CZ o změně volebního zákona najdete tady >>>

sinfin.digital